Vyhľadať nehnuteľnosť

Typ inzerátu
Potvrdiť výber
Nehnuteľnosti
Potvrdiť výber
Počet izieb
Potvrdiť výber
Lokalita
Potvrdiť výber

„Jastrab“ ohlásil veľké zmeny, Slovákov dobehnú vyššie úroky. Dovidenia, lacné úvery a hypotéky

11.02.2022 Počet zobrazení: 557


Európska centrálna banka nedávno „kapitulovala“, nálada investorov i domácností na Slovensku sa zmenila. Zvýšenie úrokov by ich prinútilo k ráznym krokom, ako to všetko prežiť

To, o čom sa doteraz len šepká, sa možno stane o pár mesiacov realitou. Nahrávajú tomu vyjadrenia rôznych politikov i Európskej centrálnej banky (ECB) o tom, že úrokové sadzby, dlhé roky umelo držané na nízkych hodnotách, čoskoro stúpnu. V hre je aj silné kvantitatívne sprísnenie a následné zvýšenie úrokových sadzieb v priebehu roka 2022.

V praxi to môže zatriasť mnohými rozpočtami domácností i investíciami investorov, ak sa na takéto zmeny nepripravia včas. Prinesie to viacero noviniek. Slováci viac zaplatia na hypotékach i rôznych typoch úverov v bankách, na druhej strane pre nich budú vyššie úroky zaujímavé pri sporení. Spozornieť treba aj pri investovaní do rôznych produktov, čím sa otvárajú nové príležitosti na trhu.

Zvýšenie úrokov ECB je reálne

Zmeny v prístupe ECB avizoval pre holandskú televíznu reláciu Buitenhof 6. februára 2022 Klaas Knot, prezident holandskej centrálnej banky a člen Rady guvernérov ECB. Ten je známy ako jeden z tzv. jastrabov, teda stúpencov tvrdej línie ECB.

Uviedol, že očakáva prvé zvýšenie úrokových sadzieb vo 4. štvrťroku tohto roka a podporuje čo najrýchlejšie ukončenie programu nákupu aktív centrálnej banky eurozóny.

„Za normálnych okolností by sme sadzby zvýšili o štvrť percentuálneho bodu, nemám dôvod očakávať, že urobíme iný krok,“ vyhlásil. Druhé zvýšenie bude zrejme nasledovať začiatkom roka 2023. Rovnako Christine Lagardová, prezidentka ECB, naznačila, že využije marcové a júnové zasadnutie na prehodnotenie inflačného výhľadu a k potrebe zvýšiť úrokové sadzby.

Momentálne koluje veľa špekulácií o vývoji menovej politiky ECB, potvrdil pre TREND Christopher Dembik, hlavný makroanalytik Saxo Bank. „Bude lepšie počkať si na marcové zasadnutie, keď budú zverejnené odhady, ktoré naznačia ďalšiu cestu. Ovplyvniť to môže viacero faktorov – od vývoja inflácie, od finančných podmienok v USA aj v eurozóne a od iných menších faktorov, ako je výmenný kurz a jeho vývoj,“ spresnil. ECB vraj bude podľa neho neporovnateľne ústretovejšia ako Federálny rezervný systém.

ECB musí najprv ukončiť kvantitatívne uvoľňovanie a až potom môže pristúpiť k zvýšeniu úrokových sadzieb. Po skončení kvantitatívneho uvoľňovania však podľa Františka Burdu, investičného analytika FinGo.sk, stále ostáva otázka, kto bude kupovať dlhopisy štátov, ktoré na tom nie sú finančne dobre a trápi ich vysoká zadlženosť.

„Centrálne banky majú niekoľko možností, ako ovplyvňovať trh tak, ako si to aktuálna situácia vyžaduje. Jednou z nich sú aj slovné vyjadrenie ich predstaviteľov, ktoré sú ostro sledované. Tieto vyjadrenia potom ovplyvňujú firmy, bankové domy, ale aj domácnosti,“ dodáva F. Burda. Zvýšeniu úrokových sadzieb hrá do kariet hlavne zvýšená inflácia, ktorú chce ECB skrotiť. No sila pracovného trhu a rast ekonomík krajín EÚ tomu až tak do kariet nehrajú.

Trh okamžite zbystril pozornosť

Ak by sa začalo so zvyšovaním úrokov, bude veľmi pozvoľné, aby sa nezadusil krehký ekonomický rast, zamýšľa sa Dominik Hapl, analytik v spoločnosti Across Private Investments. Treba si podľa neho uvedomiť, že ekonomika Slovenska je v meradle eurozóny malá a nevýznamná.

„Omnoho dôležitejšie sú dopady na Nemecko, Francúzsko, Taliansko či Španielsko. Preto sa so sadzbami bude narábať citlivo a postupne. Nie tak, ako napríklad v susednom Česku. Ich rast povedie k zdraženiu peňazí v ekonomike,“ dodal. Rast úrokov vraj zatiaľ nebude nejako dramatický. „Primerané tempo rastu sadzieb je jedno zvýšenie o 0,25 percenta za každý kvartál. A to len do takej miery, kým sa inflácia dostane späť k dvom percentám,“ dodáva D. Hapl.

Jedna vec sú ďalšie kroky ECB, druhou vecou sú trhové podmienky, podotýka na margo avizovaných zmien Pavel Škriniar, investičný analytik Swiss Life Select. Pripravenosť Slovákov na takéto zmeny preverí až reálna situácia.

„Fakt je, že bonitnejší Slováci majú v porovnaní so situáciou spred pandémie o čosi väčšie finančné vankúše. Problémom sú nízkopríjmové skupiny, ktoré si rezervy nemali z čoho vytvoriť. Týmto skupinám sa v prípade rastu úrokových mier sťaží prístup k úverom, pretože vyššia úroková sadzba znamená vyššiu mesačnú splátku,“ dodáva P. Škriniar.

Otázne teda je, ako sa avizované zámery ECB premietnu do reality, na čo si budeme musieť počkať ešte pár týždňov či mesiacov. Dôležité však bude premyslieť si isté kroky, ktoré môžu byť výhodné pre rôznych investorov i bežných ľudí, aby z tejto situácie vyťažili čo najviac pre seba. Zvýšenie úrokových sadzieb by totiž v mnohých prípadoch pocítili aj vo svojich peňaženkách, podľa typu finančných produktov, ktoré už využívajú, alebo len plánujú využiť. 

Veľké zdraženie, menej spotreby

Zvýšenie kľúčových úrokových sadzieb ECB by určite ovplyvnilo obchodnú politiku komerčných bánk aj na Slovensku. Pre bežných ľudí by to podľa názoru Petra Helexu, výkonného riaditeľa stredoeurópskych štúdií IstroAnalytica, znamenalo zdraženie spotrebných úverov a hypoték.

„Takto zvýšené náklady, ako aj inflačne zvýšené bežné náklady domácností, budú ľudia kompenzovať aj znížením svojej spotreby a odkladaním investícií. To prispeje k spomaleniu ekonomiky, napríklad v sektore služieb,“ objasňuje P. Helexa pre TREND.

Domácnosti budú kvôli šetreniu obmedzovať napríklad výdavky na reštauračné služby, rekreáciu alebo kultúrne či športové aktivity. Pre investorov by úprava politiky ECB mohla znamenať čiastočné zlepšenie atraktivity bankových termínovaných vkladov a dlhopisov, avšak nie zrejme výraznejšie skokovo.

Zvýšenie základnej sadzby prinesie rast úrokov aj pri úveroch. Úrokové sadzby pre podnikateľov aj bežných ľudí by mohli narásť približne o rovnakú mieru, ako sa zvýši základná sadzba, prezrádza pre TREND analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik. Názorný príklad vidí napríklad v Česku, ktorá len v priebehu minulého roka zdvihla základnú sadzbu z 0,25 na 3,75 percenta.

„Úvodom februára 2022 prišiel ďalší nárast na súčasných 4,25 percenta. Najnižšie úrokové sadzby nových hypoték u českých susedov sú síce dnes na úrovni 3,8 percenta, avšak úvery väčšiny bánk sa začínajú na úrovni základnej úrokovej sadzby. To je scenár, ktorý uvidíme aj na Slovensku,“ tvrdí M. Búlik.

Čo zvýšenie úrokových sadzieb ECB prinesie bežným sporiteľom i investorom?

 

Treba odolať nervozite pri investovaní
 

obr-1.jpgZdroj: Shutterstock.sk.


Vyššie sadzby ECB môžu priniesť tiež krátkodobú nervozitu na trhoch a následne ustálenie.

Všeobecný rast akciového trhu by sa mohol v ďalších mesiacoch mierne spomaliť, čiže v roku 2022 sa pravdepodobne nezopakujú rekordné rasty z minulého roka. „Rozhodne však nie je dôvod na paniku. Ľudia by sa mali držať svojej investičnej stratégie a zároveň sa poradiť, v akej miere do portfólia zaradiť tzv. hodnotové akcie,“ hovorí pre TREND Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko.

Vyššie sadzby ECB môžu priniesť tiež krátkodobú nervozitu na trhoch a následne ustálenie.  V budúcnosti by to podľa Františka Burdu, investičného analytika FinGo.sk, znamenalo aj lepšie zhodnotenie dlhopisových fondov. „Ten, kto obchoduje s pákou, môže tiež očakávať zdraženie požičaných peňazí. Klientovo portfólio bude ovplyvnené rastom hodnoty eura voči iným menám,“ spresnil.

Možno tiež očakávať rast výnosov na dlhopisových fondoch, ktoré môžu v budúcnosti priniesť lepšie zhodnotenie. Vzrásť by mali aj úroky na dlhopisoch, jednotlivé štáty sa budú financovať drahšie.

Ako konštatuje Dominik Hapl, analytik spoločnosti Across Private Investments, investovať treba za každého počasia. „Mení sa len mierne štruktúra aktív, prípadne sektorov. Cykly zvyšovania a znižovania sadzieb tu vždy boli aj budú. Treba, aby boli robené šetrne k ekonomike“.

 

Tikajúce hypotéky a úvery na bývanie fixujte
 

obr-2.jpgZdroj: MICHAL SMRČOK


Aj malý pohyb úrokovej sadzby smerom nahor pri hypotékach zvýši mesačné výdavky rodiny aj o desiatky eur.

Dobré časy s lacným bývaním sa môžu čoskoro skončiť. Priemerná sadzba hypotekárnych úverov pre Slovákov ostala v októbri na úrovni 0,87 percenta a naďalej sa udržiava na nízkej úrovni. Uvoľnená politika ECB držala úrokové sadzby mimoriadne nízko a zdá sa, že táto doba sa pomaly končí.

Banky toto obdobie využili na maximum, v novembri poskytli nové úvery v objeme 1,4 miliardy eur, v decembri 1,63 miliardy eur. O koľko sa zmenia sadzby o päť či desať rokov, je veľkou neznámou.

Aj keď sa zatiaľ nepredpokladá razantné zvyšovanie sadzieb pri hypotékach, ľudia začínajú uprednostňovať dlhšie fixácie. Ako uviedol investičný analytik Swiss Life Select Pavel Škriniar, volia si tak o čosi drahšie hypotéky, avšak s istotou stabilného úroku na dlhšie obdobie. „Obavy sú namieste, lebo hypotéka býva dlh vo výške desiatok až stoviek tisíc eur. Aj malý pohyb sadzby smerom nahor zvýši mesačné výdavky aj o desiatky eur," objasnil P. Škriniar.

Každý, kto má hypotéku, by si mal podľa finančného analytika M. Búlika od banky vypýtať ponuky na refixáciu úveru, ideálne na 10 rokov. „Ak vám vlastná banka nevie ponúknuť najlepšiu sadzbu pri 10-ročnej fixácii, treba vážne zvážiť refinancovanie úveru od inej banky. Cieľom je zafixovať si čo najnižší úrok na 10 rokov a priblížiť sa najnižšej ponuke na trhu pod hranicou jedného percenta,“ radí.

 

Preverte firemné úvery, ušetríte
 

obr-3.jpgZdroj: Shutterstock.sk.


Firmy by mali s bankou diskutovať o predĺžení fixácie úverov na biznis, s čo najnižšou úrokovou sadzbou. Prípadne sa môžu poobzerať po konkurencii.

Zvyšovanie úrokových sadzieb sa existenčne nedotýka len domácností a ich pôžičiek na bývanie, ale aj podnikateľských úverov. Úroky v budúcnosti narastú hlavne pri pôžičkách  s pohyblivými úrokmi.  Firmy by mali vstúpiť do diskusie s bankou o predĺžení fixácie s čo najnižšou úrokovou sadzbou, radí finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko.

„Ak firma podniká v oblasti cirkulárnej ekonomiky, môže sa pokúsiť získať výhodnejšie podmienky úverovania. Banky totiž majú zdroje na osobitnú podporu firiem z kategórie ESG a cirkulárnej ekonomiky.“ Inak povedané, ak ide o životné prostredie, sociálne aspekty a riadenie.

 

Pri úveroch si všetko prepočítajte
 

obr-4.jpgZdroj: Shutterstock.sk.
 

Spotrebné úvery pre Slovákov budú kvôli zvýšenej základnej sadzby ECB v budúcnosti drahšie.

V správe o finančnej stabilite, ktorú Národná banka Slovenska (NBS) zverejňuje dvakrát ročne, už vlani upozornila, že Slováci sa zadlžujú najrýchlejšie z Európanov. „Rastie pomer dlhu slovenských domácností k ich príjmom, a to najrýchlejšie v EÚ. Je to predovšetkým v dôsledku rastúceho podielu zadlžených ľudí v celkovej populácii,“ upozornila NBS.

Rast úverov domácnostiam sa po dlhoročnom útlme zrýchlil v marci 2021, keď sa rozbehol najrýchlejšie od roku 2008. Ľudia si požičiavali si najmä cez hypotéky, ale aj spotrebné úvery. Celkový dlh slovenských domácností vzrástol za rok o 8 percent. A to môže byť pri zvýšených úrokoch problém.

Spotrebné úvery budú v dôsledku zvýšenej základnej sadzby ECB v budúcnosti drahšie. No nebude to zasa až také jednoznačné. „Na trhu sa v poslednom čase zvýšila konkurencia spustením poskytovania bezúročných spotrebných úverov, naviazaných na využívanie ďalších produktov v banke. Celkový dopad na spotrebné úvery teda bude skôr mierny,“ myslí si finančný analytik Marián Búlik.

 

Sporenie bude o niečo výhodnejšie
 

obr-5.jpgZdroj: Shutterstock.sk.


Pri termínovanom vklade nie je vhodné vypovedať ho skôr, keďže človek prichádza o celý úrokový výnos...

Sporiace účty či termínované vklady nie sú najlepším riešením pre tých , ktorí chcú svoje peniaze zhodnotiť. Ale určite sú v súčasnej dobe výhodnejšie, ako držať ich napríklad na bežnom účte. Zvýšenie úrokov ECB zvýši úroky aj na týchto finančných sporiacich produktoch.

Ako objasňuje pre TREND Dominik Hapl z Across Private Investments, netreba očakávať nejaké zásadné zvýšenie, skôr kozmetické zmeny. „Po započítaní inflácie budú bežné aj termínované vklady v mínuse. Výnosy treba hľadať inde,“ spresnil. 

Čo však v prípade, ak si už niekto sporí takouto formou a je viazaný v banke na určité obdobie? Finančný analytik Marián Búlik radí na ne už nesiahať. „Pri termínovanom vklade nie je vhodné vypovedať ho skôr, keďže človek prichádza o celý úrokový výnos. Preto treba nechať dobehnúť do uplynutia lehoty a následne ho obnoviť s novou sadzbou,“ uzatvoril.


Zdroj: trend.sk (10.02.2022)


Späť na výpis

zarabajte.png

 

 

predaj.png

 

 

hladame.png

 

 

ocenovanie.png

 

 

aplikacia.png

 

 

kariera.png

Referencie klientov

Monika Z., Jozef Z., Kuková (predaj rodinný dom Kuková, okr. Svidník)

29.02.2024 - Mgr. Radovan Krajňák, RSc.
„Vaše služby boli až nadštandardné, veľká spokojnosť. Ďakujem z celého srdca za výber našej...

Dominik O., Kvačany (kúpa rodinný dom Kuková, okr. Svidník)

29.02.2024 - Mgr. Radovan Krajňák, RSc.
„Super. Spokojní sme.“

Michal F., Prešov (predaj 3-izb. byt Lomnická, Prešov)

16.02.2024 - Mgr. Andrea Straková
„Maximálna spokojnosť vždy pomôže, poradí proste TOP.“

Miroslav V.,... (kúpa 3-izb. byt Lomnická, Prešov)

15.02.2024 - Mgr. Andrea Straková
„Pani Andrea Straková bola od začiatku až do konca našej spolupráce veľmi snaživá a ochotná, takisto...

Klaudia J., ... (prenájom komerčných priestorov Masarykova, Prešov)

13.02.2024 - Ing. Pavol Bartko
„Nebadala som žiadne nedostatky, či podnety na zlepšenie. Pánovi Bartkovi ďakujem za promptný a ochotný...

Všetky referencie