Vyhľadať nehnuteľnosť

Typ inzerátu
Potvrdiť výber
Nehnuteľnosti
Potvrdiť výber
Počet izieb
Potvrdiť výber
Lokalita
Potvrdiť výber

7 stavieb, ktoré patria k najdrahším projektom novodobej histórie

30.08.2019 Počet zobrazení: 323


Nie je žiadnym prekvapením, že v zozname najdrahších projektov novodobej histórie sa okrem jadrových a vesmírnych technológií ocitli aj stavebné veľdiela. K takým patrí aj 7 stavieb z rôznych kútov planéty, ktorých realizácia vyšla investorov na pár miliárd.

 

cl-1.jpg

 


1. Honšú-Šikoku Bridge Project (Honšú a Šikoku, Japonsko) – 68,6 mld. USD 

 

 Postaviť most za niekoľko miliárd dolárov nie je vo svete nič bežné. Ak sa takýchto drahých mostov vybuduje v rámci jedného projektu viacero, investícia do celého projektu sa okamžite vyšplhá k astronomickej čiastke. Iné to nebolo ani pri realizácii komplexu niekoľkých mostov spájajúcich ostrovy Honšú a Šikoku, ktorá vyšla investorov na 68,6 mld. USD  

 

cl-2.jpg

 

 

2. Vodná elektráreň Itaipú (Paraná, Paraguaj) – 27 mld. USD 

 

Práve na paraguajskej rieke Paraná sa nachádza jedna z najväčších a zároveň najvýkonnejších vodných elektrární sveta. Výstavba priehrady sa nevyšplhala na rekordných 27 mld. USD len kvôli 7,6-km hrádzi s výškou 196 metrov. Stavbu predražil hlavne jej výkon, vďaka ktorému nádrž vyrába až 90 % všetkej elektriny v Paraguaji.

 

cl-3.jpg
 

 

3. Priehrada Tri rokliny (Jang-c 'v, Čína) – 25 mld. USD 

 

Aj tretia z výberu superdrahých stavieb je priehrada. Kolos s najväčšou vodnou elektrárňou na svete údajne stál 25 mld. USD, no niektorí analytici sa zhodujú, že skutočná cena bola vyššia. Zaujímavosťou je, že kvôli napusteniu obrej priehrady bolo presťahovaných až 1,3 mil. ľudí. Vodná elektráreň vraj pri plnej prevádzke pokryje až 10 % celkovej spotreby elektriny v Číne.

 

cl-4.jpg
 

 

4. Nadmorský most Hongkong - Ču-chaj – Macao (Čína) – 20 mld. USD 


Pri hľadaní najdrahšieho samostatného mosta sveta sme ešte donedávna narážali na problém s určením projektu, ktorý stál investorov najviac. Čiastky vynaložené na ich realizáciu totiž neboli jednotné, takže o tento titul sa bili 3 projekty. Problém však vlani vyriešila kolaudácia 55 km dlhého nadmorského mosta spájajúceho Hongkong, Macao a Ču-Chaj, ktorý stál až 20 mld. USD.  

 

cl-5.jpg
 

 

5. Aljašský ropovod (Aljaška, USA) – 8 mld. USD 

 

Do vybranej sedmičky môžeme zaradiť aj tzv. hlavný americký ropovod. S dĺžkou 1300 km vedie zo severu Aljašky do prístavov na jej juhu, kam dokáže denne prepraviť až 330 000 m³ ropy. Aj to sa podpísalo pod celkovú výšku investície do jeho výstavby, ktorá dosiahla 8 mld. USD.

 

cl-6.jpg6. Jadrová elektráreň Olkiluoto (Olkiluoto, Fínsko) – 7,2 mld. USD 

 

Len o niečo lacnejšia bola výstavba oficiálne najdrahšej jadrovej elektrárne planéty. Tú ako 1 z 2 jadrových elektrární v krajine tisícich jazier postavili za viac ako 7 mld. USD na ostrove Olkiluoto v Botnickom zálive. Drahá investícia však nepriniesla očakávaný výsledok, pretože miesto 4 reaktorov sú v prevádzke len 2.

 

cl-7.jpg
 

 

7. Kasíno Marina Bay Sands (Singapur) – 7,2 mld. USD 

 

Sedmičku super drahých stavieb môžeme uzavrieť najdrahším kasínom sveta. Na prekvapenie mnohých ho nenájdeme v Las Vegas, ale v ázijskom Singapure. Obrovský komplex herní sídli v netradičnom výškovom objekte, ktorý tvoria 3 veže prepojené strešným bazénom. Súčasťou projektu za viac ako 7 mld. USD sú aj ďalšie atrakcie, ktoré priťahujú milióny turistov.  

 

cl-8.jpg

 


Uvedené stavby nemusia byť zďaleka tými najdrahšími, aké boli kedy vybudované. Ktovie, koľko by po zohľadnení inflácie a prepočítaní hodnoty vtedajších peňazí stáli najznámejšie staroveké chrámy či obrovské baziliky z čias stredoveku. A ktovie, aké nákladné projekty sa postavia v blízkej budúcnosti a na päticu spomenutých stavieb sa ako na jedny z najdrahších v novodobej histórii rýchlo zabudne. 

 

Zdroj: reality.sk (14.08.2019)


Späť na výpis

zarabajte.png

 

 

predaj.png

 

 

hladame.png

 

 

ocenovanie.png

 

 

aplikacia.png

 

 

kariera.png

Referencie klientov

Karl S., ... (obhliadka komerčného priestoru, Prešov)

17.08.2020 - Jana Lambourne
„We liked the viewing as there was not a pressurised sales approach.“

Blažena B., Prešov (predaj rodinného domu, Gelnica)

18.08.2020 - MVDr. Dagmar Udičová, RSc.
„Velice spokojení, děkujeme za prodej a...

PhDr. Mária K., ... (obhliadka rodinného domu, Vranov nad Topľou)

07.07.2020 - Jana Lambourne
„Všetko prebiehalo v príjemnej atmosfére, na všetky otázky sme dostali fundované odpovede.“

Alexandra K., Orlov, kúpa záhrady s chatkou, Prešov

01.07.2020 - MVDr. Dagmar Udičová, RSc.
„Profesionálna realitná kancelária. Máte služby na vysokej úrovni.“

Martin S., Prešov (obhliadka pozemku Podhorany)

17.06.2020 - Mgr. Ľuboš Chudík
„Obhliadka a celkové vysvetlenie nejasnosti ohľadom pozemkov na profesionálnej úrovni. Boli sme veľmi...

Všetky referencie