Vyhľadať nehnuteľnosť

Typ inzerátu
Potvrdiť výber
Nehnuteľnosti
Potvrdiť výber
Počet izieb
Potvrdiť výber
Lokalita
Potvrdiť výber

Aké sú trendy interiérového dizajnu? Toto sa postupne z našich domovov vytráca

23.02.2022 Počet zobrazení: 549


Rok 2021 bol zaujímavým rokom pre interiérový dizajn. Videli sme veľa nových trendov, ako napríklad tradičnejší vzhľad či tapety. Mnohé zo štýlov, ktoré boli dlhé roky obľúbené, však pomaly miznú. Čo ich nahrádza?

V roku 2022 sa budeme snažiť vrátiť do normálu. Je to však nový normál a mnohí z nás budú aj naďalej tráviť veľa času doma.

Či sa už sťahujete do nového, renovujete svoj súčasný domov, alebo len uvažujete nad nejakými zmenami, je dôležité myslieť nadčasovo. Toto sú trendy interiérového dizajnu, ktoré postupne zanikajú. Čo ich nahradí? Spýtali sme sa interiérových dizajnérov:


Otvorené kuchyne
 

otvorene-kuchyne.jpgFoto: Unsplash/Simona Sergi


Pandémia posilnila potrebu oddelených miestností, najmä keď priestory potrebujeme aj na domáce kancelárie. Z tohto dôvodu sú veľké kuchyne, otvorené do zvyšku domu, čoraz menej populárne.

„Určite uvidíme veľa uzavretých kuchynských priestorov namiesto veľkých prepojených izieb s kuchyňami, ktoré sú otvorené do zvyšku domu,“ hovorí Christopher Peacock, zakladateľ a CEO rovnomennej nábytkárskej spoločnosti.
 

2.jpgSkrinky od spoločnosti Christopher Peacock navrhnuté Linherr Hollingsworth. Foto: George Ross


To však neznamená, že sa v týchto priestoroch musíme cítiť stiesnene či uzavreto. „V rámci tohto priestoru majú dizajny tendenciu byť otvorenejšie, s menším množstvom vstavaných skriniek a skôr s využitím nástenných políc. Eklektický organický pocit zo zmiešaných textúr a materiálov je veľmi príjemný a pripomína bistro, čo je veľmi obľúbené.“

Moderný štýl z polovice storočia zmiešaný s boho
 

3.jpgFoto: Unsplash/Kate Darmody


Moderné štýly z polovice minulého storočia vládli roky, v poslednej dobe najmä v kombinácii s boho.

„Tieto štýly dominovali dizajnovým trendom posledných pár rokov, ale v roku 2022 uvidíme menej boho a viac štýlu z polovice minulého storočia spolu s diskrétnym luxusom,“ hovorí interiérová dizajnérka Lotty Lundaas.

„Naše domovy ostanú viacúčelovými. Jednoduché tvary a dôraz na funkčnosť budú preto ústredné pri vytváraní bezpečia s nádychom vkusu, keď príde čas vypnúť počítač a relaxovať,“ dopĺňa.
 

4.jpgBiele dubové dvere a panely na ráme IKEA Besta. Foto: Norse Interiors


Interiérová dizajnérka Beth Diana Smith takisto tvrdí, že tento štýl dosiahol svoj vrchol. „Namiesto neho nastupuje avant-basic, ktorý pripomína módu 60. a 70. rokov, ktorej vládli výrazné farby a vzory.“
 

5.jpgTapeta v štýle avant-basic od Tempaper. Foto: archív spoločnosti Tempaper


„V obchodoch sú eklektické kúsky v rôznych vzoroch a žiarivých farbách, ako napríklad svetlé keramické vázy, vzorované vankúše a zamatové kreslá v tónoch drahokamov, vďaka čomu je tento nový trend nielen jednoduchý, ale aj cenovo dostupný,“ dodáva.

Minimalizmus
 

6.jpgFoto: Unsplash/Jakob Owens


Menej je nakoniec predsa len menej. „Myslím si, že v roku 2022 uvidíme menej minimalistického dizajnu a viac vrstveného, modernistického, maximalistického dizajnu. Domov by mal byť odrazom ľudí, ktorí v ňom bývajú a mal by rozprávať príbeh,“ hovorí Peti Lau z New York Design Center.

Jednofarebné, biele interiéry

Dni monochromatického vzhľadu, ako sú biele pohovky, biele deky, biele steny a všadeprítomná biela kuchyňa, sú spočítané. Mnohí interiéroví dizajnéri sú nadšení, že tento trend mizne.

„Dúfam, že sa začneme vzďaľovať od celosivých a bielych priestorov bez akejkoľvek osobnosti. Tieto priestory pôsobia chladne a neosobne. Rada by som v budúcnosti videla viac priestorov odrážajúcich vrtochy a vášne ich majiteľov. A tiež farby a vzory,“ hovorí interiérová dizajnérka Ariel Okin.
 

7.jpgFoto: Unsplash/Aaron Huber


Ďalším problémom bielych interiérov je, že je náročné ich čistiť, najmä biele pohovky. „Z praktického hľadiska sa celobiele domy ťažšie udržiavajú a vyvolávajú stres, lebo nič neskryjú. Ak ste typ človeka, ktorý nemá rád veľa farieb, no chcete váš domov oživiť, odporúčam použiť neutrálne tóny, ktoré nie sú biele. A začleňte rôzne textúry, aby ste pridali vizuálne vrstvy a zaujímavosť,“ hovorí dizajnérka Emma Kemper.

Závesné dekorácie inšpirované 70. rokmi
 

8.jpgFoto: Unsplash/Annisa Ica


„Trendom, ktorý by som rada videla odchádzať a nevrátiť sa, sú závesné dekorácie inšpirované sedemdesiatymi rokmi. Milujem textil, ale naozaj si myslím, že je lepšie oceniť ho vo forme perzského koberca alebo krásne vyšívaného vankúša, nie ako zberač prachu nad posteľou alebo v obytných priestoroch,“ hovorí interiérová dizajnérka Caitlin Wilson.

Kuchynské digestory z nehrdzavejúcej ocele

Nerezové kuchynské digestory sú už roky nevyhnutné pre špičkové kuchyne. No keďže sa studený, industriálny vzhľad stáva menej populárnym a uvoľňuje miesto teplejším štýlom, tak sa tento trend začína vytrácať.
 

9.jpgFoto: Unsplash/Michael Browning


Každý kuchár zdôrazní dôležitosť kvalitného kuchynského digestora pri varení a väčšina dizajnérov vie oceniť ich estetickú hodnotu. Takže digestory nevymiznú. Uvidíme však viac tradičných prvkov.
 

10.jpgFoto: Vanessa Lentine


„Digestory je možné umiestniť v jednej rovine so skrinkami alebo ich nakloniť smerom von. Sú výborné pre ich charakter a jednoduchosť,“ vysvetľuje interiérová dizajnérka Leigh Lincoln.

Čierna sanita a doplnky
 

11.jpgFoto: Unsplash/Edgar Castrejon


V uplynulom roku tento trend síce dominoval, ale to sa už pomaly mení. „Zrejme budeme svedkami menšieho využívania čiernej, matnej sanity. Rozhodne ide skôr o trend než o klasiku a jeho doba už uplynula. Myslím si, že ľudia budú čoraz viac voliť leštený nikel alebo mosadznú úpravu, ktorá nebude príliš výrazná alebo odvážna,“ hovorí interiérová dizajnérka Jennifer Hunte.

Falošný dizajn

Od drevených podláh až po mramorový porcelán, umelý dizajn je populárny už roky. Aj keď sú tieto materiály šetrné k rozpočtu, mnohokrát sú zle nainštalované (napríklad sú hrubé škáry medzi drevenými dlaždicami) a nakoniec to vyzerá zle.
 

12.jpgFoto: Pexels/William Lemond


„Strávili sme pandémiu vo virtuálnych priestoroch, s kolegami, rodinou a priateľmi sme sa stretávali cez Zoom. NFT, Bitcoin a Metaverse sú už známymi pojmami takmer v každej domácnosti. Vo svete, ktorý sa rýchlo stáva virtuálnym, sa význam toho skutočného dostáva do výraznejšieho reliéfu. Dlhodobým trendom v oblasti povrchov bola imitácia – použitie fotografií alebo vytlačených obrázkov namiesto použitia skutočného dreva či mramoru,“ hovorí.
 

13.jpgDizajn Jefreyho Goodmana Foto: Artistic Tile


Falošný dizajn bude nahradený skutočným luxusom. „To znamená, že sa budú používať skutočné veci, nie náhrady. Imitácia má svoje miesto, ale v dizajne neexistuje naozajstná náhrada za skutočné veci.“

Zdroj: forbes.sk (06.02.2022)


Späť na výpis

zarabajte.png

 

 

predaj.png

 

 

hladame.png

 

 

ocenovanie.png

 

 

aplikacia.png

 

 

kariera.png

Referencie klientov

Monika Z., Jozef Z., Kuková (predaj rodinný dom Kuková, okr. Svidník)

29.02.2024 - Mgr. Radovan Krajňák, RSc.
„Vaše služby boli až nadštandardné, veľká spokojnosť. Ďakujem z celého srdca za výber našej...

Dominik O., Kvačany (kúpa rodinný dom Kuková, okr. Svidník)

29.02.2024 - Mgr. Radovan Krajňák, RSc.
„Super. Spokojní sme.“

Michal F., Prešov (predaj 3-izb. byt Lomnická, Prešov)

16.02.2024 - Mgr. Andrea Straková
„Maximálna spokojnosť vždy pomôže, poradí proste TOP.“

Miroslav V.,... (kúpa 3-izb. byt Lomnická, Prešov)

15.02.2024 - Mgr. Andrea Straková
„Pani Andrea Straková bola od začiatku až do konca našej spolupráce veľmi snaživá a ochotná, takisto...

Klaudia J., ... (prenájom komerčných priestorov Masarykova, Prešov)

13.02.2024 - Ing. Pavol Bartko
„Nebadala som žiadne nedostatky, či podnety na zlepšenie. Pánovi Bartkovi ďakujem za promptný a ochotný...

Všetky referencie