Vyhľadať nehnuteľnosť

Typ inzerátu
Potvrdiť výber
Nehnuteľnosti
Potvrdiť výber
Počet izieb
Potvrdiť výber
Lokalita
Potvrdiť výber

Ako sa zmení predčasné splácanie spotrebákov

06.09.2017 Počet zobrazení: 1294


Spôsoby bánk, splátkových, či lízingových spoločností by sa mali v prípade predčasného splácania spotrebných úverov zmeniť.


Ak klient požiada úverový dom o potvrdenie o úvere na účely posúdenia následkov čiastočného alebo úplného splatenia, bude ho musieť dostať „bezodkladne“. Alebo najneskôr do siedmich dní, ak ide o zložitejší prípad.

 

Jedno percento a menej

 

Oveľa podstatnejšie môže byť, že spoločnosti poskytujúce spotrebné úvery už nebudú môcť pri predčasnom splatení požadovať od klientov paušálny poplatok jedno percento z predčasne splaácanej čiastky, ak doba splatnosti presahovala rok. Väčšina to tak robila, hoci zo zákona toto bolo len maximum a mali účtovať len skutočné náklady, ktoré im vznikli so splatením spotrebiteľského úveru pred lehotou splatnosti.

 

Podľa novely zákona o spotrebiteľských úveroch, ktorá sa práve nachádza v parlamente, budú mať úverové domy právo len na náhradu „účelne vynaložených nákladov“. V bežnom živote to bude znamenať, že v potvrdení na účely posúdenia následkov predčasného splatenia, o ktoré môžu klienti požiadať, budú musieť úverové domy okrem údajov o úvere uviesť aj konkrétny rozpis o náhrade nákladov spojených s predčasným splatením.

 

Túto zmenu žiadala Národná banka Slovenska, ktorá chce, aby sa klient v praxi dozvedel nielen celkovú výšku náhrady nákladov, ale aj to, aké boli všetky premenné a ako sa táto suma vypočítala. Klienti pritom budú musieť byť upozornení na to, že existujú i prípady, kedy banka, či iný poskytovateľ spotrebného úveru vôbec nesmú požadovať od klienta žiadnu náhradu.

 

Kedy nemá úverový dom nárok na náhradu nákladov spojených s predčasným splatením

 

-  k splateniu došlo na základe poistnej zmluvy, ktorá má zaručiť splatenie spotrebiteľského úveru,

-  ide o povolené prečerpanie

-  takéto splatenie spotrebiteľského úveru sa má uskutočniť v období, pre ktoré nie je úroková sadzba spotrebiteľského úveru fixná

-  suma splátok splateného spotrebiteľského úveru pred dohodnutou lehotou splatnosti za obdobie predchádzajúcich po sebe idúcich 12 mesiacov vrátane naposledy vykonanej splátky nepresahuje 10-tisíc eur

-  splatenie spotrebiteľského úveru pred dohodnutou lehotou splatnosti sa uskutoční v súvislosti s uplynutím doby fixácie úrokovej sadzby spotrebiteľského úveru

 

Ak nie inak, skráti sa

Ak klient čiastočne splatí spotrebný úver predčasne, bude mať po novom nárok byť lepšie informovaný a žiadať banku alebo splátkovú firmu o vydanie potvrdenia o následkoch splatenia (nemusí to byť písomná žiadosť). Tam sa dozvie aj to, ako sa zmenila frekvencia splátok, či celková doba úveru.

 

Podľa návrhu novely pritom bude platiť, že ak sa klient s finančným domom pri čiastočnom predčasnom splatení nedohodnú inak, tak predčasná splátka v konečnom dôsledku skráti dobu splácania. A mesačná splátka zostane rovnaká. Potvrdenie bude na požiadanie musieť dostať aj o tom, že spotrebný úver bol naozaj splatený, a to bezodkladne, v zložitých prípadoch do siedmich dní. Novela by mala byť účinná od mája budúceho roka.

 

Zdroj: etrend.sk (28.08.2017)


Späť na výpis

zarabajte.png

 

 

predaj.png

 

 

hladame.png

 

 

ocenovanie.png

 

 

aplikacia.png

 

 

kariera.png

Referencie klientov

Olesia Z., ... (prenájom komerčných priestorov Masarykova, Prešov)

05.12.2023 - Ing. Pavol Bartko
„Super, som veľmi spokojná.“

Slavomír B., ... (obhliadka 3,5-izb. byt Štúrova, Prešov)

21.11.2023 - Ing. Pavol Bartko
„Skvelý.“

Gabriela K., ... (obhliadka 2-izb. byt Prostejovská, Prešov)

21.11.2023 - Mgr. Andrea Straková
„Boli sme spokojní.“

Miroslava P., ... (obhliadka 2-izb. byt Prostejovská, Prešov)

13.11.2023 - Mgr. Andrea Straková
„S obhliadkou som bola spokojná.“

Tomáš P., ... (prenájom 2-izb. byt Baštová, Prešov)

10.11.2023 - MVDr. Dagmar Udičová, RSc.
„Všetko bolo v poriadku, nemám žiadne výhrady.“

Všetky referencie