Vyhľadať nehnuteľnosť

Typ inzerátu
Potvrdiť výber
Nehnuteľnosti
Potvrdiť výber
Počet izieb
Potvrdiť výber
Lokalita
Potvrdiť výber

Banky opäť znižujú úroky. Chystá sa veľké zlacňovanie hypoték?

13.09.2019 Počet zobrazení: 375


Kto si chce zafixovať sadzbu na hypotéke na dlhší čas, zvyčajne musí zaplatiť vyšší úrok, ako keď si zvolí kratšiu viazanosť. Dve banky v stredu oznámili, že bez ohľadu na dĺžku viazanosti dajú klientom rovnaký úrok.

 

UniCredit Bank núka úrok 0,89 percenta v prípade viazanosti sadzby na jeden až desať rokov. Táto sadzba platí pre úvery do výšky 80 percent z hodnoty založenej nehnuteľnosti v prípade, že si klient uzatvorí v banke aj poistenie schopnosti splácať úver.

 

Kým pri väčšine viazaností banka úroky znížila či ponechala na rovnakej úrovni, pri fixácii sadzby na dva roky úrok mierne vzrástol z doterajších 0,79 percenta.

 

Poštová banka zasa ponúka pri viazanostiach na jeden až päť rokov úrokovú sadzbu vo výške jedného percenta. V prípade ročných a dvojročných viazaností ponechala úrok bez zmeny. Úvery s trojročnou viazanosťou sadzby boli doteraz úročené 1,1 percenta, s päťročnou 1,2 percenta.

 

Oplatí sa počkať?

 

V prípade UniCredit Bank ide už o druhé zlacnenie hypoték v priebehu leta. Začiatkom júla banka znížila úroky na úveroch s desaťročnou viazanosťou z 1,99 na 1,29 percenta. Banka tvrdí, že vďaka tomu sa desaťročné hypotéky stali doslova hitom.

 

V polovici augusta zlacnila dlhšie viazanosti aj Slovenská sporiteľňa. Tá v súčasnosti ponúka úver s 10-ročnou fixáciou sadzby s úrokom od 1,59 percenta.

 

V minulosti bolo zlacňovanie hypoték s dlhšou viazanosťou signálom, že sa blíži znižovanie úrokov aj pri kratších viazanostiach. Ak banky očakávajú zníženie úrokov, môžu takto klientov nalákať na to, aby si súčasné sadzby zafixovali na čo najdlhšie obdobie.

 

Ďalšie zlacňovanie

 

Aj keď sa už dlhšie hovorí, že sadzby už nemajú kam klesnúť, zatiaľ sa vždy našiel priestor na pokles. Podľa údajov Národnej banky Slovenska v júli dosiahli priemerné úroky z novoposkytnutých úverov na bývanie 1,41 percenta, čo je najmenej v histórii. Pričinila sa o to najmä silná konkurencia bánk. Zlacňovanie odštartoval v júni trhový líder - Slovenská sporiteľňa, ktorej však už rok postupne klesá podiel na trhu s úvermi na bývanie.

 

O tom, ako sa budú ďalej vyvíjať úrokové sadzby na hypotékach, sa rozhodne 12. septembra. Európska centrálna banka by v tento deň mala rozhodnúť o ďalšom stimulačnom balíku pre ekonomiku. Podľa informácií agentúry Reuters by mal obsahovať zníženie úrokových sadzieb, prísľub, že ich na nízkej úrovni bude držať dlhší čas a zároveň by ECB mala bankám kompenzovať vedľajšie účinky negatívnych sadzieb.

 

ECB by mohla pristúpiť aj k nákupu dlhopisov. Ide však o kontroverzný krok, ktorý nemá podporu vo všetkých štátoch. Program nákupu dlhopisov pritom ECB ukončila len vlani v decembri.

 

Zdroj: etrend.sk (04.09.2019)


Späť na výpis

zarabajte.png

 

 

predaj.png

 

 

hladame.png

 

 

ocenovanie.png

 

 

aplikacia.png

 

 

kariera.png

Referencie klientov

Karl S., ... (obhliadka komerčného priestoru, Prešov)

17.08.2020 - Jana Lambourne
„We liked the viewing as there was not a pressurised sales approach.“

Blažena B., Prešov (predaj rodinného domu, Gelnica)

18.08.2020 - MVDr. Dagmar Udičová, RSc.
„Velice spokojení, děkujeme za prodej a...

PhDr. Mária K., ... (obhliadka rodinného domu, Vranov nad Topľou)

07.07.2020 - Jana Lambourne
„Všetko prebiehalo v príjemnej atmosfére, na všetky otázky sme dostali fundované odpovede.“

Alexandra K., Orlov, kúpa záhrady s chatkou, Prešov

01.07.2020 - MVDr. Dagmar Udičová, RSc.
„Profesionálna realitná kancelária. Máte služby na vysokej úrovni.“

Martin S., Prešov (obhliadka pozemku Podhorany)

17.06.2020 - Mgr. Ľuboš Chudík
„Obhliadka a celkové vysvetlenie nejasnosti ohľadom pozemkov na profesionálnej úrovni. Boli sme veľmi...

Všetky referencie