Vyhľadať nehnuteľnosť

Typ inzerátu
Potvrdiť výber
Nehnuteľnosti
Potvrdiť výber
Počet izieb
Potvrdiť výber
Lokalita
Potvrdiť výber

Boj o každú stotinu. Slovenská sporiteľňa vyostruje súboj o hypotéky

30.10.2019 Počet zobrazení: 306


Nové pravidlá úverovania, ktoré naplno začali platiť od júla, výrazne obmedzili bankám úverový biznis. Banky aj preto začali výraznejšie súperiť medzi sebou o každého potenciálneho záujemcu o pôžičku.

 

Od júla minulého roku banky nemôžu vôbec ponúkať hypotéky, ktorých výška presahuje 90 percent hodnoty založenej nehnuteľnosti. Postupne sa sprísňovali aj podmienky, koľko úverov môže prekročiť 80 percent z ceny založeného bytu alebo domu. Od júla tohto roku ich môže byť maximálne 20 percent.

 

Zároveň platí, že celková zadlženosť žiadateľa o úver nemôže prekročiť 8-násobok jeho ročného príjmu. Banky môžu dať výnimku z tohto pravidla len piatim percentám klientov.

 

Ďalších päť percent úverov vo vyššej sume je vyčlenených pre žiadateľov do 35 rokov, ktorých príjem neprekračuje 1,3-násobok priemernej mzdy. Tí si môžu požičať najviac deväťnásobok svojho ročného zárobku.

 

Menej úverov, nižšie zárobky

 

Nové pravidlá spôsobili, že rast úverov domácnostiam sa začal výrazne znižovať. V prvom polroku sa prvýkrát dostal rast po úroveň desiatich percent.

 

Pre banky to predstavuje problém. Na úveroch totiž zarábali predovšetkým vďaka tomu, že ich poskytovali veľa. Keďže úroky sa v posledných rokoch držali na nízkych úrovniach, snažili sa ich predať čo najviac. Vďaka novým pravidlám NBS ako aj skutočnosti, že silné populačné ročníky majú svoje bývanie už vyriešené, im začali klesať príjmy z úrokov.

 

Viaceré finančné domy sa preto pustili do zlacňovania hypoték, aby žiadateľov o úver nalákali do svojich pobočiek. Hypotekárnu vojnu odštartovala v júni Slovenská sporiteľňa, ktorej sa od minulého leta postupne znižoval trhový podiel na úveroch na bývaní.

 

K znižovaniu úrokov sa pridala väčšina bánk na trhu. Najväčší hráč na trhu pritom v pondelok oznámil, že znovu znižuje úroky. Úvery s ročnou a trojročnou fixáciou ponúka s úrokom od 0,79 percenta. Slovenská sporiteľňa tak o jednu stotinu prekonala Prima banku, ktorá pri trojročnej viazanosti sadzby pred dvomi týždňami znížila úrok na 0,8 percenta. 

 

Kým Prima banka tento úrok dáva všetkým záujemcom, ktorí preukážu schopnosť splácať úver, v sporiteľni je najnižšia úroková sadzba podmienená poistením pôžičky. Bez poistenia je úrok o 0,2 percentného bodu vyšší.

 

Noví klienti zaplatia za spracovanie úveru v sporiteľni poplatok 89 eur, tí ktorí si úver prenesú z inej banky, tento poplatok neplatia. Banka za nich uhradí aj prípadný poplatok za predčasné splatenie, ktoré im naúčtuje ich pôvodná banka. Sporiteľňa sľubuje všetkým žiadateľom o úver aj preplatenie vkladu do katastra vo výške 66 eur.

 

Istota nemennej splátky láka

 

Sporiteľňa sa okrem zlacňovania úverov s kratšími viazanosťami sadzby snaží získať nových zákazníkov aj zavedením pätnásťročnej fixácie. Klienti si svoj úrok môžu zafixovať na 15 rokov s úrokovou sadzbou od 1,89 percenta. Úvery s desaťročnou viazanosťou sadzby núka od 1,29 percenta. Aj v tomto prípade sú najnižšie úroky určené pre tých, ktorí si pôžičku aj poistia.

 

Trend zlacňovania úverov s dlhšou fixáciou odštartovala UniCredit Bank v júni, keď na desaťročné sadzby zaviedla úrok 1,29 percenta pre tých, ktorí si úver poistia. V septembri úrok znovu znížila na 0,89 percenta.

 

Banka vtedy tvrdila, že sa desaťročné sadzby stali doslova hitom. Minulý týždeň však úroky zvýšila, keď pri všetkých fixáciách dvihla sadzbu o 0,2 percentného bodu. Podľa portálu Finančná hitparáda banka nestíhala schvaľovať nové úvery. Za prvých desať dní v októbri prišlo do banky viac žiadostí o hypotéku než bežne za tri mesiace.

 

Finančné domy si môžu dovoliť znižovať úroky vďaka tomu, že im v poslednom období zlacneli peniaze. Prima banka si v septembri dokázala požičať so záporným úrokom, veriteľom tak vráti menej peňazí, ako si požičala. Navyše sa predpokladá, že nízke úroky vydržia dlhšie, ako sa pôvodne očakávalo. Preto banky núkajú aj dlhšie fixácie za výrazne nižšie úroky než pred pár mesiacmi.

 

Zdroj: etrend.sk (21.10.2019)


Späť na výpis

zarabajte.png

 

 

predaj.png

 

 

hladame.png

 

 

ocenovanie.png

 

 

aplikacia.png

 

 

kariera.png

Referencie klientov

Karl S., ... (obhliadka komerčného priestoru, Prešov)

17.08.2020 - Jana Lambourne
„We liked the viewing as there was not a pressurised sales approach.“

Blažena B., Prešov (predaj rodinného domu, Gelnica)

18.08.2020 - MVDr. Dagmar Udičová, RSc.
„Velice spokojení, děkujeme za prodej a...

PhDr. Mária K., ... (obhliadka rodinného domu, Vranov nad Topľou)

07.07.2020 - Jana Lambourne
„Všetko prebiehalo v príjemnej atmosfére, na všetky otázky sme dostali fundované odpovede.“

Alexandra K., Orlov, kúpa záhrady s chatkou, Prešov

01.07.2020 - MVDr. Dagmar Udičová, RSc.
„Profesionálna realitná kancelária. Máte služby na vysokej úrovni.“

Martin S., Prešov (obhliadka pozemku Podhorany)

17.06.2020 - Mgr. Ľuboš Chudík
„Obhliadka a celkové vysvetlenie nejasnosti ohľadom pozemkov na profesionálnej úrovni. Boli sme veľmi...

Všetky referencie