Vyhľadať nehnuteľnosť

Typ inzerátu
Potvrdiť výber
Nehnuteľnosti
Potvrdiť výber
Počet izieb
Potvrdiť výber
Lokalita
Potvrdiť výber

BÝVANIE V EURÓPE STÁLE ZDRAŽUJE, SLOVENSKO S NADPRIEMERNÝMI VÝSLEDKAMI

15.11.2017 Počet zobrazení: 1846


Eurostat nás už viackrát potešil slušnými výsledkami spojenými s priemernou cenou bývania a jej porovnaním s Európou. V hodnotení druhého tohtoročného kvartálu to je podobné, nakoľko v tomto období sme si opäť zapísali výsledky lepšie ako väčšina EÚ.

 

Avizované výsledky štatistík NBS nás zasvätili do vývoja cien bytov a domov v treťom kvartáli. Ak sa chceme oboznámiť s celoeurópskymi štatistikami, zatiaľ sa musíme uspokojiť len s číslami za druhý štvrťrok. Eurostat totiž zverejnil ešte len hodnotenie od apríla do júna, v ktorom si naša priemerná cena bývania viedla v porovnaní s EÚ dosť dobre.

 

 

V medzikvartálnom hodnotení sme skončili druhí

 

 

Eurostat pri tvorbe štatistík tohto typu už stabilne porovnáva medzikvartálne aj medziročné výsledky. My sme si viedli lepšie v tých prvých, nakoľko sme sa podľa jeho údajov zaradili na vynikajúce 2.miesto, čo sa podarilo vďaka 5,6% rastu. Lepší výsledok zaznamenali len v  Lotyšsku, kde ceny obytných nehnuteľností poskočili o 6,1%. Trojicu najlepších uzavrelo so 4,9% rastom Rumunsko, ktoré sa v poslednom čase dostáva do popredia stále častejšie.  

 

 

Medziročné porovnanie dopadlo najlepšie pre Čechov

 

 

Napriek tomu, že v medziročnom porovnaní nám k medailovej pozícii chýbali skoro celé 4%, s výsledkom +6,6% sme sa udržali nad európskym priemerom. To aj napriek tomu, že oproti prvému kvartálu sa náš cenový rast spomalil. To nehrozilo u Čechov, ktorí s 13,4% nárastom ovládli rebríček členských krajín s najrýchlejším zdražovaním bývania. Ďalšie dve medaily si rozdelili Íri (+ 10,6%) s Litvou (+ 10,2%), ktorá potvrdila skvelé výsledky pobaltských krajín.

 

 

Výsledky vývoja cien bývania v eurozóne a v celej EÚ (2.štvrťok 2017):

 

Eurozóna

Medzikvartálne

Medziročne

Medzikvartálne

Medziročne

+ 1,5%

+ 1,8%

+ 3,8%

+ 4,4%

*Zdroje : Eurostat

 

 

Pretrvávajúci pokles cien trápi najmä Talianov

 

 

Bez ohľadu na výsledok môžeme byť radi, že sa dlhodobo držíme ďaleko od konca rebríčka. Z neho sa zas nevedia odpútať Taliani, ktorí aj v tomto hodnotení ostali na dne. To však platí len v medziročnom hodnotení, kde zaznamenali 0,2% pád. V porovnaní s minulým kvartálom totiž prišiel mierny rast, ktorý je pre Talianov pozitívnym signálom znamenajúcim príležitosť ďalšieho rastu cien. Ak je už reč o medzikvartálnom poklese, ten potrápil hlavne Belgičanov (- 0,7%) a našich susedov z Maďarska (- 1,5%), ktorí ešte nedávno stáli v zozname lídrov.

 

 

Ako dopadol vývoj priemernej ceny bývania na Slovensku v treťom štvrťroku, to už vďaka štatistikám NBS vieme. Na porovnanie s Európou si však musíme počkať, nakoľko Eurostat ich poskytne zrejme až v úvode budúceho roka. Zatiaľ si musíme vystačiť s číslami za druhý kvartál, ktoré sú pre nás veľmi dobré a potvrdzujú, že náš realitný trh má za sebou úspešné leto.

 

Zdroj: topreality.sk (05.11.2017)


Späť na výpis

zarabajte.png

 

 

predaj.png

 

 

hladame.png

 

 

ocenovanie.png

 

 

aplikacia.png

 

 

kariera.png

Referencie klientov

Olesia Z., ... (prenájom komerčných priestorov Masarykova, Prešov)

05.12.2023 - Ing. Pavol Bartko
„Super, som veľmi spokojná.“

Slavomír B., ... (obhliadka 3,5-izb. byt Štúrova, Prešov)

21.11.2023 - Ing. Pavol Bartko
„Skvelý.“

Gabriela K., ... (obhliadka 2-izb. byt Prostejovská, Prešov)

21.11.2023 - Mgr. Andrea Straková
„Boli sme spokojní.“

Miroslava P., ... (obhliadka 2-izb. byt Prostejovská, Prešov)

13.11.2023 - Mgr. Andrea Straková
„S obhliadkou som bola spokojná.“

Tomáš P., ... (prenájom 2-izb. byt Baštová, Prešov)

10.11.2023 - MVDr. Dagmar Udičová, RSc.
„Všetko bolo v poriadku, nemám žiadne výhrady.“

Všetky referencie