Vyhľadať nehnuteľnosť

Typ inzerátu
Potvrdiť výber
Nehnuteľnosti
Potvrdiť výber
Počet izieb
Potvrdiť výber
Lokalita
Potvrdiť výber

Bývanie v Prešove výrazne zdraželo. Chystá sa nová výstavba. Vyjadrenie konateľa spoločnosti GARANT REAL.

21.02.2020 Počet zobrazení: 1271


Nedostatočná ponuka na realitnom trhu vyvolala v prešovskom kraji najrýchlejší rast ceny bývania na Slovensku.

V metropole Šariša sa pripravuje nový rezidenčný projekt. Spoločnosť predložila zámer na výstavbu Rezidencie Pražská na posudzovanie vplyvov na životné prostredie EIA.


 

Plány investora hovoria o výstavbe piatich sedempodlažných objektov – štyroch polyfunkčných a jedného bytového domu. „Navrhovaný zámer prináša do územia nové plochy bývania, občianskej a technickej vybavenosti pre širšie vrstvy obyvateľstva a návštevníkov lokality,“ uvádza sa v zámere.

Areál chce developer vystavať na pozemkoch s rozlohou vyše 11-tisíc metrov štvorcových, ktoré sa nachádzajú medzi ulicou Pražská a riekou Torysa. V súčasnosti sú klasifikované ako orná pôda, no v budúcnosti by mohli byť domovom pre približne 450 ľudí.

Výstavbu by chceli rozbehnúť ešte v júni 2020 a predpokladajú, že bude trvať dva roky. Investor náklady na realizáciu projektu so 126 bytmi a 76 apartmánmi a 234 parkovacími miestami odhadol na 14 miliónov eur.

Výstavby bude viac
„Riešený súbor stavieb je súčasťou väčšieho celku – investičného zámeru, ktorý bol prezentovaný a odsúhlasený príslušným stavebným úradom v meste Prešov,“ prezradil developer.

Celkovo by mali v lokalite vzniknúť nielen byty, ale aj administratívne či rekreačné objekty a služby. Rezidencia Pražská je súčasťou prvej z troch etáp plánovanej výstavby v oblasti. „Súkromný investor v januári 2020 predložil projekt výstavby mestu Prešov. Referát územného rozvoja a architektúry mesta v súčasnosti posudzuje súlad predloženej dokumentácie s územným plánom mesta,“ potvrdil pre HN hovorca mesta Vladimír Tomek.

Súčasná bytová výstavba v Prešove nedokáže uspokojiť záujem ľudí o kúpu nehnuteľností. Potvrdil nám to Radovan Krajňák z prešovskej realitnej kancelárie GARANT REAL.
„Určite sa stavia, ale nemyslím si, že to pokrýva všetky potreby dopytov. Nie je to taká masívna výstavba, ako by v tomto období mohla byť,“ povedal.

Prešovské bytov výrazne zdražovali

Malá ponuka na realitnom trhu tak tlačí ceny bytov výrazne nahor. Najnovšia štatistika Národnej banky Slovenska ukazuje, že v Prešovskom kraji v uplynulom roku veľmi výrazne rástli ceny rezidenčných nehnuteľností.

Kým v roku 2018 bola priemerná cena bývania na úrovni 875 eur za meter štvorcový, v minulom roku to bolo 1036 eur, čo je medziročný nárast o 18,4 percenta.

Výraznejšie pritom rástli byty. Ich cena stúpla až o 21,1 percenta, čo je najviac z celého Slovenska. Centrálna banka konštatovala, že dostupnosť bývania sa v Prešovskom kraji v poslednom štvrťroku 2019 zhoršila.

Ľudia mali o byty záujem aj napriek stúpajúcej cene, a to najmä vďaka lacným hypotékam. „Financovanie bolo veľmi dostupné pre všetkých,“ povedal Krajňák.

Dodal, že po ďalšom sprísňovaní, ktoré postupne zavádza centrálna banka, môže dôjsť k miernemu ochladeniu na strane dopytu. Upozornil však, že pred každým novým sprísnením, zaznamenali vždy zvýšený záujem o kúpu.


zdroj: hnonline
 


Späť na výpis

zarabajte.png

 

 

predaj.png

 

 

hladame.png

 

 

ocenovanie.png

 

 

aplikacia.png

 

 

kariera.png

Referencie klientov

Slavomír K., ... (obhliadka rodinného domu Prešov - Šidlovec, Prešov)

05.10.2021 - MVDr. Dagmar Udičová, RSc.
„Bez výhrad.“

Marek K., ... (obhliadka 2-izb. byt Fučíkova, Prešov)

05.10.2021 - MVDr. Dagmar Udičová, RSc.
„Super prístup...“  

Ľubomír F., Prešov (obhliadka 1-izb. byt Karpatská, Prešov)

04.10.2021 - Mgr. Radovan Krajňák, RSc.
„Spokojnosť bez pripomienok.“

Margaréta G., Prešov (kúpa rekreačnej chaty Valkov – Bžany,Stropkov)

28.09.2021 - Daniela Hutňanová
„Bola som spokojná s prácou realitky aj realitnej maklérky, V roku 2019  bola realitka ocenená titulom...

prof. doc. PhDr. Anna E. PhD., Záborské (predaj rekreačnej chaty Valkov – Bžany,Stropkov)

24.09.2021 - Daniela Hutňanová
„Maximálna profesionalita. Nemám pripomienky.“

Všetky referencie