Vyhľadať nehnuteľnosť

Typ inzerátu
Potvrdiť výber
Nehnuteľnosti
Potvrdiť výber
Počet izieb
Potvrdiť výber
Lokalita
Potvrdiť výber

Ceny hypoték sa už mohli odraziť od dna. Ale ozaj iba symbolicky

06.03.2019 Počet zobrazení: 102


Ceny hypoték sa už mohli odraziť od dna. Podľa čerstvých údajov Národnej banky Slovenska (NBS) sa priemerná cena hypotekárnych úverov v januári zvýšila z historicky najnižších čísiel, ktoré ukázal december, o štyri stotiny a dosiahla 1,38 percenta. Za takúto cenu banky v priemere požičiavali na bývanie vlani v lete. Odlepenie od dna bude ale najskôr iba symbolické a k zásadne vyšším sadzbám sa trh nemusí dostať ani tento rok.

 

Považovať jeden mesiac v roku, najmä ak je to január, za určujúci, by bolo predčasné. Január býva celkovo v porovnaní s ostatnými mesiacmi v roku v úverovaní bývania slabší a jedna odchýlka ešte vôbec nemusí hovoriť o trende. I keď aj porovnanie úrokových sadzieb v sadzobníkoch bánk naznačuje kozmetický posun nahor.

 

V línii ďalej

 

Bez ohľadu na to, či januárový posun bude nasledovaný aj ďalšími, žiadne zásadné zdražovanie hypoték v tomto roku očakávať netreba. Kým začiatkom roka sa predpokladalo, že Európska centrálna banka (ECB) zvýši po lete úrokové sadzby, predpoklad takéhoto kroku sa posunul možno aj o rok a rétorika centrálnej banky sa zmenila.

 

Predstavitelia ECB viackrát naznačili, že ak sa ukáže, že sa rast ekonomiky v eurozóne zostáva, môžu sa vrátiť aj k programu dlhodobých výkupov cenných papierov. Tento program bol uzavretý koncom vlaňajška, vtedy sa hovorilo o tom, že ECB začne normalizovať aj úrokovú politiku. Ukončenie programu výkupu dlhopisov bol dôvod, prečo niektorým bankám stúpla cena krytých dlhopisov, od ktorých sa odvíja aj cena úverov na bývanie.

 

Lenže na trhu môže nakoniec vzniknúť úplne nová situácia. Ak banky pred časom naznačovali možné zdražovanie hypoték v tomto roku, podľa hlavného ekonóma VÚB banky Zdenka Štefanidesa to bolo práve pre očakávanie postupnej normalizácie oficiálnych sadzieb ECB. „Aktuálna zmena vo výhľade sadzieb ECB znamená, že k ďalšiemu zvyšovaniu hypotekárnych sadzieb zrejme tak skoro nepríde,“ povedal.

 

Ako dodáva analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová, podmienky likvidity budú priaznivé ešte dlho. Lebo aj keď ECB zvýši úrokové sadzby, jej menová politika bude aj tento a budúci rok pôsobiť akomodatívne, teda v prospech rastu ekonomiky. ECB síce skončila s nákupmi v rámci programu kvantitatívneho uvoľňovania, politika reinvestovania maturujúcich objemov by ale mala pokračovať dlhšie obdobie. A to aj po začiatku zvyšovania sadzieb.

 

Malé korekcie

 

Na druhej strane, priestor na pokles sadzieb banky už zjavne vyčerpali, sú jedny z najlacnejších v eurozóne a nízke úrokové výnosy im vo výsledovkách radosť nerobia. Sadzby sa preto môžu na dne zdržať dlhšie a ak prídu korekcie, budú len kozmetické. Nakoniec aj tie majú pre banky zmysel, najmä ak by sa rady pokúsili o návrat sadzieb k tomu, čo je bežnejšie v eurozóne.

 

V decembri (novší údaj ešte nie je k dispozícii) boli slovenské banky štvrté najlacnejšie v eurobloku. Kým priemer v eurozóne pri úveroch na bývanie s fixáciou do päť rokov bol 1,81 percenta, na Slovensku to bolo 1,45 percenta. Toto číslo v slovenských podmienkach ovplyvňujú aj drahšie stavebné sporiteľne, v prípade samostatných hypoték by bolo nižšie.

 

Zdroj:  etrend.sk (28.02.2019)


Späť na výpis

novostavby.png

hladame.png

odmena.png

exkluzivita.png

kariera.png

Referencie klientov

Mária F., Prešov (predaj rodinného domu ul. Bažantia, Prešov)

19.05.2019 - Mgr. Lucia Cmarová
„Výborná komunikácia, profesionálne a rýchle jednanie. Služby nad rámec zmluvy. Veľmi...

Simona M., Prešov (obhliadka 2-izb. byt 17. novembra, Prešov)

19.05.2019 - Mgr. Lucia Cmarová
„Obhliadka bola dobrá. Realitná maklérka bola veľmi dobre pripravená, vedela odpovedať na všetky...

Ivana K., Gelnica (predaj 2-izb. byt Družstevná, Šarišské Michaľany)

03.05.2019 - Dávid Lukáč
„S Vašou realitnou kanceláriou sme spolupracovali prvýkrát. Po tejto skúsenosti budeme Vaše služby...

Zuzana K., Prešov (predaj 2-izb.bytu Prostějovská, Prešov)

30.04.2019 - Mgr. Ľuboš Chudík
„Realizovala som s realitnou kanceláriou druhé sprostredkovanie a som veľmi spokojná.“

Štefan B., Prešov (kúpa 2-izb.bytu Prostějovská, Prešov)

30.04.2019 - Mgr. Ľuboš Chudík
„Vaše služby sú kvalitne. Budem odporúčať, ak by niekto kupoval alebo predával.“

Všetky referencie