Vyhľadať nehnuteľnosť

Typ inzerátu
Potvrdiť výber
Nehnuteľnosti
Potvrdiť výber
Počet izieb
Potvrdiť výber
Lokalita
Potvrdiť výber

Ceny hypoték už v januári stúpli najvýraznejšie za celé roky

10.03.2022 Počet zobrazení: 480


Banky poskytovali drahšie úvery na bývanie ešte skôr ako oficiálne oznámili zvyšovanie sadzieb

Úrokové sadzby na hypotékach stúpali ešte skôr ako banky formálne zdvihli. Priemerná úroková sadzba nových úverov na bývanie sa v januári tohto roka dostala na 0,94 percenta. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sa úroková sadzba zvýšila o sedem stotín percenta. Ide o najvýraznejší nárast od decembra v roku 2017. Vtedy sa priemerná úroková sadzba nových hypoték zvýšila o devätnásť stotín percenta na 2,17 percenta. Vyplýva to z údajov Národnej banky Slovenska (NBS).

Očakávania rozhodujú

Na trhu sa už v januári prejavili očakávania, že úrokové sadzby v eurozóne stúpnu, a to aj napriek tomu, že Európska centrálna banka (ECB) doposiaľ úrokové sadzby nedvíhala. Na trhu stále prevládal veľký záujem o hypotéky. Komerčné banky poskytli úvery za necelých 1,57 miliardy eur. V predchádzajúcom mesiaci sa objem poskytnutých hypoték dostal zhruba na 1,63 miliardy eur, a to je trhový rekord. Napriek relatívne výraznému zvýšeniu sa záujem o hypotéky drží vysoko.

Mnohé banky úrokové sadzby určujú ako rozpätie, preto zdražovanie hypoték môže nastať aj tak, že finančné inštitúcie sprísnia kritériá, podľa ktorých klientom poskytnú najnižšiu možnú úrokovú sadzbu.

Na Slovensku zvýšilo úrokové sadzby na hypotékach už šesť bánk. Prvá bola VÚB banka, nasledovali ČSOB Banka a Slovenská sporiteľňa. VÚB banka, trhová dvojka, zdvihla úrokové sadzby plošne o 0,2 percentuálneho bodu. Ďalšie banky zvyšovali predovšetkým dlhšie fixácie, pričom ČSOB Banka predstavila mimoriadne dlhú dvadsaťročnú fixáciu.


Priemerná úroková sadzba nových hypotekárnych úverov (%)

snimka-obrazovky-2022-03-10-140906.png

Zdroj: NBS

 

V druhej vlne zvyšovania sadzieb zdvihla cenu hypoték Prima banka, Tatra banka a mBank. Tatra banka patrí spolu so Slovenskou sporiteľňou, VÚB bankou a ČSOB Bankou k najvýznamnejším hráčom na hypotekárnom trhu. Banka po úprave sadzieb už neponúka úrokovú sadzbu pod hranicou jedného percenta, a to prispeje k ďalšiemu nárastu sadzieb na trhu. Sadzbu nižšiu ako jedno percento neponúka po úprave ani VÚB banka. V niektorých prípadoch takto nízko sadzby neboli ani pred úpravou sadzieb.

Trh sa posúva

Sadzby postupne rastú aj preto, že cena prostriedkov na medzibankovom trhu stúpa. Práve tým odôvodňovala zvýšenie úrokových sadzieb Slovenská sporiteľňa. „Trh rovnako očakáva zvýšenie sadzieb ECB, a preto ich do súčasných trhových sadzieb, za ktoré sa financujú komerčné banky, už započítal. Náklady na financovanie pre komerčné banky stúpli skôr ako ECB reálne zvýšila sadzby,“ vysvetľuje Mária Valachyová, hlavná ekonómka Slovenskej sporiteľne. Zvýšenie sadzieb teda spôsobil pohyb cien dlhodobých zdrojov na finančných trhoch, ktoré podľa nej „začali pomerne rýchlo stúpať“.

Presah na realitný trh

Ceny nehnuteľností a hypoték sú do istej miery spojené nádoby. Lacné hypotéky v zjednodušenej modelovej situácii znamenajú vyššie ceny nehnuteľností, pretože dostupné financovanie zvyšuje dopyt. Dopyt vyšší ako ponuka automaticky znamená rast cien. Naopak relatívne vyššie ceny úverov znamenajú, že záujemcovia o bývanie nemajú k dispozícii toľko peňazí, dopyt sa oslabuje. Zvyšovanie úrokových sadzieb môže mať vplyv aj na ceny nehnuteľností, hoci cena hypoték je iba jedným z faktorov, ktoré ceny nehnuteľnosti ovplyvňujú.

„Nárast sadzieb prispeje k nižšej dostupnosti úverov pre nízkopríjmové skupiny. „Napríklad zvýšenie sadzby o pol percenta zníži pre čerstvých manželov so spoločným príjmom tisíc eur maximálnu výšku hypotéky z takmer 90-tisíc eur na približne 84-tisíc eur. Ešte výraznejšie obmedzenie by zaregistrovali, ak by mali aj deti. Pritom snaha o maximalizáciu prefinancovania bývania by dlžníkov so spoločným príjmom 2100 eur dotknutá nebola,“ objasňuje Pavel Škriniar, analytik Swiss Life Select.

Súčasný rast cien je spôsobený tým, že na trhu je nedostatok nehnuteľností. Drahšie úvery preto iba zmiernia tlak na rast cien, no úplne nezmizne.

Zdroj: trend.sk (09.03.2022)


Späť na výpis

zarabajte.png

 

 

predaj.png

 

 

hladame.png

 

 

ocenovanie.png

 

 

aplikacia.png

 

 

kariera.png

Referencie klientov

Štefan K., ... (obhliadka 1-izb. byt Prostejovská, Prešov)

25.03.2024 - Mgr. Andrea Straková
„Super :-).“ 

Lucia V., Prešov (obhliadka 2-izb. byt Októbrová, Prešov)

22.03.2024 - Mgr. Andrea Straková
„Spokojnosť.“

Juliana Č., Prešov (prenájom 2-izb. byt A. Prídavka, Prešov)

19.03.2024 - Mgr. Andrea Straková
„Realitná kancelária je na profesionálnej úrovni. Pani realitná maklérka pôsobila...

Štefan Č., Prešov (prenájom komerčný priestor Pod Kamennou baňou, Prešov)

12.03.2024 - Mgr. Andrea Straková
„Pani Straková má profesionálny prístup k svojej práci. Veľmi dobre sa s ňou spolupracovalo. Na veľmi...

Ivana B., ... (obhliadka 3-izb. byt Pavlovičovo nám., Prešov)

07.03.2024 - Mgr. Andrea Straková
„Príjemná a profesionálna komunikácia, úplnosť informácií, rýchla reakcia.“

Všetky referencie