Vyhľadať nehnuteľnosť

Typ inzerátu
Potvrdiť výber
Nehnuteľnosti
Potvrdiť výber
Počet izieb
Potvrdiť výber
Lokalita
Potvrdiť výber

Dopyt aj rast cien nehnuteľností sa počas roka asi zmierni, zhodujú sa analytici

15.06.2022 Počet zobrazení: 510


V prvom štvrťroku 2022 sa tempo zdražovania zrýchlilo, ale ceny nehnuteľností nemôžu stúpať dvojciferne donekonečna. Drahšie úvery znížia kúpyschopnosť

Rýchlo rastúce ceny nehnuteľností na Slovensku na začiatku tohto roka neboli prekvapením. Na trhu je naďalej nedostatok bytov, ktorých ponuka nestíha vysokému záujmu o bývanie. V prostredí rastúcich úrokov z hypoték je však možné očakávať postupné zmierňovanie dopytu, a teda aj rastu cien realít, zhodujú sa ekonomickí analytici.

Národná banka Slovenska (NBS) tento týždeň zverejnila štatistiky, podľa ktorých v prvom štvrťroku 2022 vzrástli ponukové ceny nehnuteľností na bývanie na Slovensku medziročne o 23,3 percenta. Tempo zdražovania sa tak zrýchlilo, v 4. kvartáli minulého roka rástli tieto ceny o 22,1 percenta. Medzikvartálne tempo rastu sa tiež zrýchlilo na 8,5 percenta.

Rozhýbali sa aj vyčkávajúci

„Najnovšie zverejnené štatistiky NBS nie sú prekvapivé, keďže rast cien realít bol kvôli kontinuálne oklieštenej ponuke v kombinácii s vysokou infláciou v tomto období očakávaný. Na trhu nebolo veľa dôvodov, ktoré by tento trend obrátili a postupné zdražovanie hypoték počas prvých troch mesiacov sa nepremietlo do zníženého dopytu po bývaní, práve naopak,“ priblížil odborník na reality z FinGO.sk Viktor Obtulovič.

Pri rastúcich sadzbách sa podľa neho možno „rozhýbali“ aj klienti, ktorí s kúpou nehnuteľnosti predtým vyčkávali.

Aj keď úrokové sadzby hypoték začali postupne rásť, do konca marca sa stále držali na veľmi nízkej a všeobecne dostupnej úrovni, pripomína finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

Stále výhodné hypotéky

„Noví žiadatelia mohli v 1. kvartáli 2022 získať hypotéku za veľmi výhodných podmienok a ľudia s hypotékami si úver dokázali navýšiť a refixovať s veľmi nízkym úrokom. K tomu sa pridáva stále vysoká úroveň úspor obyvateľstva a nízka nezamestnanosť, na ktorej sa zatiaľ nijako neprejavilo predikované spomaľovanie slovenskej ekonomiky v dôsledku vojny na Ukrajine,“ vysvetlil.

V druhom štvrťroku sa však už podľa neho dá očakávať istý pokles dopytu po hypotékach. Úrokové sadzby sa ďalej zvyšujú a tempo rastu slovenskej ekonomiky v dôsledku efektov vojny na Ukrajine v tomto roku spomalí podľa predikcie Európskej komisie (EK) z 5 na 2,3 percenta, avizuje Búlik.

Zdražovanie zníži kúpyschopnosť

Ceny nehnuteľností nemôžu stúpať dvojciferným tempom donekonečna, upozorňuje Obtulovič. „Zdražovanie hypotekárnych úverov u niektorých skupín klientov zníži kúpyschopnosť a v horizonte pár mesiacov môže viesť k zastabilizovaniu cien realít najmä v hlavnom meste, ale aj v iných atraktívnych krajských mestách,“ predpokladá.

Zároveň však v blízkej dobe neočakáva pokles cien nehnuteľností. Na realitnom trhu totiž dopyt niekoľkonásobne prevyšuje ponuku. „Predávajúci stále majú navrch a aj oni udávajú tempo rastu, keďže si môžu vyberať z množstva záujemcov o kúpu. Preto k prasknutiu realitnej bubliny a zníženiu cenoviek bytov a domov v tomto roku nedôjde,“ dodáva odborník.

Zdroj: reality.trend.sk (29.05.2022)


Späť na výpis

zarabajte.png

 

 

predaj.png

 

 

hladame.png

 

 

ocenovanie.png

 

 

aplikacia.png

 

 

kariera.png

Referencie klientov

Monika Z., Jozef Z., Kuková (predaj rodinný dom Kuková, okr. Svidník)

29.02.2024 - Mgr. Radovan Krajňák, RSc.
„Vaše služby boli až nadštandardné, veľká spokojnosť. Ďakujem z celého srdca za výber našej...

Dominik O., Kvačany (kúpa rodinný dom Kuková, okr. Svidník)

29.02.2024 - Mgr. Radovan Krajňák, RSc.
„Super. Spokojní sme.“

Michal F., Prešov (predaj 3-izb. byt Lomnická, Prešov)

16.02.2024 - Mgr. Andrea Straková
„Maximálna spokojnosť vždy pomôže, poradí proste TOP.“

Miroslav V.,... (kúpa 3-izb. byt Lomnická, Prešov)

15.02.2024 - Mgr. Andrea Straková
„Pani Andrea Straková bola od začiatku až do konca našej spolupráce veľmi snaživá a ochotná, takisto...

Klaudia J., ... (prenájom komerčných priestorov Masarykova, Prešov)

13.02.2024 - Ing. Pavol Bartko
„Nebadala som žiadne nedostatky, či podnety na zlepšenie. Pánovi Bartkovi ďakujem za promptný a ochotný...

Všetky referencie