Hypotekárna jar mešká, má to dôvod
Aj keď sa už začal marec, slovenské banky na rozdiel od predchádzajúcich rokov nevystrelili so žiadnymi reklamnými kampaňami avizujúcimi začiatok hypotekárnej jari. No nebude to preto, že by sa stotožnili s obavami Národnej banky Slovenska (NBS), ktorá upozorňuje na prirýchle a priveľké zadlžovanie Slovákov a volá po obozretnom úverovaní. Bankári vyčkávajú, lebo by mohli opäť raz využiť vo svoj prospech to, keď im chce niekto stúpiť na otlak.
Keďže bankári už nie sú pri nízkych úrokových sadzbách z hypoték ochotní ešte viacej zľavovať z ceny, ich predaj môže podporiť aj niečo iné. NBS už niekoľkokrát hovorila, že zvažuje zavedenie dodatočných pravidiel, ktoré by znížili potenciál nadmerného rastu zadlženosti domácností.
Vlani dostala zákonnú možnosť zaviesť limit na podiel celkovej zadlženosti k príjmom, odvtedy je jeho zrodenie otvorená otázka. Oficiálne takéto opatrenie ešte nepredstavila, trh však už so zavedením nových limitov v tomto roku počíta.
NBS naposledy verejne spomenula možnosť zavedenia dodatočných pravidiel pre úvery obyvateľstvu začiatkom februára v štvrťročnom komentári k obozretnosti. Pretrvávajú podľa nej silné tlaky na nadmerný rast zadlženosti, ktorý ženú nízke úrokové sadzby, zmierňovanie úverových štandardov a rast ekonomiky, pri ktorom hrozí riziko jej prehrievania.
Ak NBS príde s novými limitmi obmedzujúcimi úverovanie, banky si z opatrenia, ktoré by malo viesť k prísnejšiemu úverovaniu, pravdepodobne urobia marketingový nástroj. Opäť. V minulosti každé postupné zvyšovanie limitov obmedzujúcich úverovanie alebo meniace napríklad dostupnosť hypotéky pre mladých využívali na to, aby klientom predávali úvery - „kým to ide výhodnejšie“.
Aj keď nové pravidlá len konzervovali v tom čase platné zvyklosti a žiadne sprísňovanie nebolo plošné. Keďže žiadne opatrenie neprichádza zo dňa na deň, aj v tomto prípade budú mať priestor na to, aby čas do účinnosti nových limitov využili na oslovenie klientov.
Naposledy si vychutnali takýto bonbónik, ktorý im predostreli zákonodarci, koncom vlaňajška. Vtedy ešte mohli ľudia naposledy získať hypotéku pre mladých za starých podmienok. To znamená, že sa im sadzba bonifikuje každý mesiac a ročná úspora môže byť väčšia ako od Nového roka platná daňová úľava štyristo eur.
December bol vlani úplne najsilnejším mesiacom čo do objemu nových úverov na bývanie. Najväčší nárast bol práve v kategórii úverov, ktoré spĺňali vtedajšie nároky na štátnu podporu mladým hypodlžníkom. Taký objem hypoték tohto druhu nedali ani v najsilnejších mesiacoch roku 2016 – v apríli až júni – kedy sa začala refinančná horúčka po uvoľnení podmienok predčasného splatenia hypoték a výrazne klesli sadzby na trhu. To vtedy využili aj mladí hypotekárni dlžníci a brali si viac úverov.
Už vlani sa banky v úverovaní bývania začali riadiť tvrdšími pravidlami. Rast hypoték sa zmiernil, no stále rástli významne, medziročne takmer o 13 percent. Väčší rozdiel bol akurát v objeme novo poskytnutých úverov, vlani sa však už menej refinancovalo než rok predtým. Ľudia na úveroch na bývanie koncom januára tohto roku (posledný aktuálny údaj NBS) dlžili bankám cez 25 miliárd eur. V januári tohto roka ich banky dali v priemere pri sadzbe 1,55 percent.
Zdroj: etrend.sk (14.03.2018)