Vyhľadať nehnuteľnosť

Typ inzerátu
Potvrdiť výber
Nehnuteľnosti
Potvrdiť výber
Počet izieb
Potvrdiť výber
Lokalita
Potvrdiť výber

Kto je povinný podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti

24.01.2020 Počet zobrazení: 134


Záverečný termín na podávanie daňových priznaní k dani z nehnuteľnosti sa blíži. Už tradične je ním 31. január. Tento dátum sa ale netýka každého, kto disponuje nejakou nehnuteľnosťou. Povinnosť podať daňové priznanie tohto typu vzniká iba istej skupine daňovníkov.

 

Majiteľ, ktorý nadobudol novú nehnuteľnosť Povinnosť podať daňové priznanie vzniká všetkým, ktorí počas predošlého roka nadobudli novú nehnuteľnosť, bez ohľadu na to, koľko nehnuteľností vlastnili predtým.  

 

Dedič, ktorý nadobudol nehnuteľnosť dedením – K daňovníkom povinným podať daňové priznanie patria aj dediči. V takomto prípade sa však s daňovým priznaním nečaká do januára. Podať sa musí do 30 dní od vzniku daňovej povinnosti, ktorá vzniká 1. deň v mesiaci nasledujúcom po mesiaci, kedy sa dedič stal majiteľom nehnuteľnosti.

 

Majiteľ, ktorý nadobudol nehnuteľnosť dražbou – Podobným prípadom ako dedenie je aj získanie nehnuteľnosti dražbou. Aj vtedy sa daňové priznanie podáva už do 30 dní od vzniku daňovej povinnosti.

 

Majiteľ, ktorý pozmenil výmeru nehnuteľnosti – Dôvodom na podanie daňového priznania je aj každá zmena výmery danej nehnuteľnosti. Týka sa to hlavne daňovníkov, ktorí pristúpili k prístavbe alebo iným úpravám meniacim plochu, či už plochu stavby alebo pozemku.

 

Užívateľ, nájomca, ktorý si prenajal pozemok – V prípade pozemkov nevzniká povinnosť podať priznanie len pri kúpe alebo úprave ich výmery. Splniť ju musia aj tí, ktorí si pozemok prenajali alebo ho dostali do užívania.

 

Správca, ktorý dostal nehnuteľnosť do správy – Správcovia bytov, domov či budov, ktorí boli poverení ich správou v minulom roku, sú takisto povinní priznať túto skutočnosť.

 

Bývalý vlastník, ktorý sa zbavil nehnuteľnosti – Daňové priznanie sa podáva aj v prípade predaja nehnuteľnosti. Práve jeho podaním bude správca dane vedieť, že v budúcnosti už za danú nehnuteľnosť nemá daňovníkovi nič vyrubiť.

 

Správca, ktorý prestal spravovať nehnuteľnosť – Rovnaký prípad nastáva aj u bývalých správcov, ktorí vlani prestali zdaňovanú nehnuteľnosť spravovať.

 

Ako to je pri nadobudnutí a predaji nehnuteľnosti v jednom roku

 

Tieto situácie nie sú ničím výnimočným. Daňovníkovi však neukladajú povinnosť podávať daňové priznanie. Za istých okolností to ale platiť nemusí, čo závisí od dátumov, kedy bola nehnuteľnosť nadobudnutá, resp. predaná.

 

Rozhodujúcim je deň nadobudnutia alebo predaja nehnuteľnosti

 

Tento dátum hrá kľúčovú úlohu pri každom z prípadov vedúcich k vzniku povinnosti podať daňové priznanie. Mätúcim môže byť najmä 1. január, ktorý je stále rátaný do zdaňovacieho obdobia za predošlý rok. Na rozdiel od daňového priznania k dani z príjmu beží zdaňovacie obdobie k dani z nehnuteľnosti od 2. januára predošlého roka až do 1. januára v roku, kedy je daňové priznanie podávané, napr. od 2. januára 2019 do 1. januára 2020.

 

Tí, ktorí vlastnia nehnuteľnosť, no nenadobudli ju v roku 2019 ani počas minulého roka nijak nezasahovali do jej stavu a výmery, sú od podávania daňového priznania oslobodení. Správca dane, teda mesto alebo obec, kde sa daná nehnuteľnosť nachádza, im konkrétnu daň vyrubí na základe dávnejšie podaného daňového priznania.

 

Zdroj: topreality.sk (21.01.2020)


Späť na výpis

zarabajte.png

 

 

predaj.png

 

 

hladame.png

 

 

ocenovanie.png

 

 

aplikacia.png

 

 

kariera.png

Referencie klientov

Marián K., Petrikovce (kúpa 1,5- izb. byt Školská, Veľký Šariš)

03.03.2020 - Dávid Lukáč
„Jednoduchá spolupráca, prispôsobivosť, predaj prebehol hladko, dá sa povedať, že bez problémov.“

Mário Ch., Sabinov (prenájom komerčného priestoru, Sabinov)

20.01.2020 - Dávid Lukáč
„Veľká spokojnosť s p. Lukáčom.“

Dana M., Bardejov (obhliadka rodinného domu, Beloveža)

17.01.2020 - Jana Lambourne
  „Som spokojná z obhliadkou.“

Rastislav S., Prešov (predaj 2-izb. bytu Štúrova, Prešov)

17.01.2020 - Jana Lambourne
  „Profesionálne služby a sme veľmi spokojní s Vašou prácou pri predaji nášho bytu a...

Marián S., Brusnica (predaj rodinného domu, Veľký Šariš)

09.01.2020 - Ing. Anton Fabík
„Bol to vrchol absolútnej spokojnosti. Už nie je čo zlepšovať. Už názov GARANT REAL plne vystihuje kvality...

Všetky referencie