Vyhľadať nehnuteľnosť

Typ inzerátu
Potvrdiť výber
Nehnuteľnosti
Potvrdiť výber
Počet izieb
Potvrdiť výber
Lokalita
Potvrdiť výber

Ľudia po celom svete skupujú čo sa dá, aj keď rekordne draho.

16.06.2021 Počet zobrazení: 639


Napriek pandémii ceny nehnuteľností raketovo rástli. Nebude to ináč ani v priebehu roka.

 

Zhruba pred rokom, keď vypukla pandémia koronavírusu, v niektorých krajinách sa ľudia zásobili haldami toaletného papiera v obave, že ho bude nedostatok. Teraz rovnako panikária pri kúpe domov. A pritom ceny nehnuteľností všade vo svete raketovo stúpajú.

 

Tento fenomén sa šíri od Nového Zélandu cez USA či Nemecko až po Čínu, ale aj Peru, informoval web CNN Business. V 37 rozvinutých krajinách, zoskupených v rámci Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), vzrástli reálne ceny nehnuteľností od posledného kvartálu 2019 v porovnaní s rovnakým obdobím 2020 takmer o sedem percent. Ide o najrýchlejší medziročný rast za posledné dve desaťročia.

 

„Počas 38 rokov, keď sa venujem nákupu a predaju domov, som nebol svedkom podobného vývoja na trhu,“ vyjadril sa na margo toho realitný agent Henry Pryor, pôsobiaci vo Veľkej Británii, pre CNN. Poznamenal, že sa vyskytli aj prípady kupujúcich, ktorí okrem samotnej ceny nehnuteľnosti zaplatili 10-tisíc libier navyše len za to, aby si ju mohli predtým prezrieť.

 

Vysoké tržby v Británii

 

Vo Veľkej Británii je ponuka na realitnom trhu asi o 30 percent nižšia ako bývala kedysi. „Ľudia v panike nakupujú,“ dodal H. Pryor. Už od novembra sa podľa neho hodnota realitných transakcií každý mesiac zvyšuje, pričom len za marec mali na tržbách 180-tisíc libier. Je to takmer dvojnásobok priemeru za posledných 20 rokov.

 

„Pred dvanástimi mesiacmi ľudia v panike kupovali toaletný papier zo strachu, že by im došiel. Takúto situáciu dnes máme na trhu s bývaním,“ uviedol britský realitný agent.

 

Pritom sa ešte pred časom odborníci v oblasti nehnuteľností pripravovali na najhoršie. Pandémia koronavírusu zablokovala biznis v drvivej väčšine sektorov, lockdown zastavil progres mnohých národných ekonomík, zatvorili sa podniky. O prácu prišli desiatky miliónov pracovníkov, koronakríza hlboko zmrazila aj trh s bývaním. Počet ľudí, ktorí požiadali veriteľov o viac času na splácanie hypotéky, sa v čase globálnej recesie prudko zvýšil.

 

Katastrofa sa nekonala. Naopak

 

„Minulý rok sme si mysleli, že to bude niečo podobné ako v roku 2008,“ povedala Kate Everett-Allenová, vedúca medzinárodného výskumu pre oblasť rezidencií v realitnej poradenskej spoločnosti Knight Frank.

 

Báli sa, že ceny nehnuteľností klesnú ruka v ruke s nárastom nezamestnanosti a bankrotmi firiem, ako to bolo v minulosti. Veľmi zadlženým majiteľom domov by to sťažilo prístup k hypotékam. Tí, ktorí majú to šťastie, že vlastnia aj druhé domy, by boli nútení predávať, aby si vytvorili hotovostné rezervy, čo by ešte viac zvýšilo tlak na znižovanie cien nehnuteľností. „V skutočnosti sa nič z toho nestalo,“ dodala K. Everett-Allenová. Namiesto toho ceny nehnuteľností prudko vzrástli, aj keď svet utrpel najhorší prepad od Veľkej hospodárskej krízy.

 

Stále sa totiž dá lacno si požičať peniaze na bývanie. Po opätovnom otvorení hraníc budú zahraniční investori predstavovať ďalší impulz na trhoch s nehnuteľnosťami, keďže nákupná činnosť bola doposiaľ do veľkej miery len na bedrách domácich kupujúcich. „To sa odohrá v priebehu zvyšku tohto a začiatkom budúceho roka a až potom môže dôjsť k určitému útlmu,“ dodala odborníčka.

 

Pandémia spôsobila zvrat

 

Pandémia mala neočakávaný vplyv na rast cien nehnuteľností. Je to preto, lebo vlády na celom svete pomohli majiteľom domov dočasným zákazom zaistenia v prípade nezvládnutia splácania pôžičiek. Rovnako tak napumpovali veľké peniaze do záchrany podnikov a na podporu zamestnanosti.

 

Bohatší ľudia v niekoľkých vyspelých krajinách utiekli z centier miest do menej ľudnatých častí v očakávaní, že ani po skončení pandémie nebudú musieť toľko dochádzať do centrálnych kancelárií. Mnoho domácností je na tom finančne lepšie ako pred pandémiou, pretože minuli menej peňazí na dovolenky a stravovanie vonku, a preto si môžu dovoliť aj kúpu domu. Napríklad vo Veľkej Británii prudko narástol počet záujemcov o bývanie v mestách v dochádzkovej vzdialenosti od Londýna, medzi nimi Bishop's Stortford a Winchester.

 

„Všetko, čo má polohu do hodiny jazdy vlakom od Londýna, má o 10 percent vyššiu trhovú hodnotu,“ tvrdí Daniel Harrington z realitnej agentúry Fine & Country.

 

Bohatí sa sťahovali

 

Trend, ktorý D. Harrington spozoroval nielen v Londýne, ale aj v ďalších európskych hlavných mestách, najmä Paríži, je nasledovný: Majetnejší riadiaci pracovníci vymieňali svoje rezidencie v centrách miest za niečo väčšie, ale lacnejšie, ďalej za mestom. To im zároveň umožnilo odložiť si dostatok hotovosti na nákup malého bytu v centre mesta či rekreačného domu inde.

 

Aj tieto fakty zvyšujú domáci dopyt po nehnuteľnostiach na miestach, ako je Francúzska riviéra, v ktorej tradične dominujú zahraniční kupci. Napríklad v Ilfracombe na juhozápade Anglicka Lee Hussell, riaditeľ realitnej agentúry Webbers, predal v posledných mesiacoch dve nehnuteľnosti za ceny o 100-tisíc libier vyššie ako boli požadované ceny predávajúcich.

 

Podľa Michaela Heminga, hlavného držiteľa licencie spoločnosti Fine & Country v Nemecku, Rakúsku a Švajčiarsku, sa nehnuteľnosti v Nemecku predávajú do dvoch týždňov od ich zaradenia na trh. „Je to veľmi silný trh a ceny idú stále vyššie,“ povedal M. Heming pre CNN Business.

 

Nakupovalo sa aj naslepo

 

V Portugalsku cudzinci nakupovali domy napriek tomu, že si ich nemohli ani pozrieť. Ceny tam podľa údajov spoločnosti Knight Frank vyskočili vo štvrtom štvrťroku 2020 o šesť percent v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.

 

Už prvé tri mesiace roku 2021 prekonali rekordy v predaji, uvádza Charles Roberts, manažér spoločnosti Fine & Country Portugal. „Predali sme toho veľa naslepo,“ uviedol a dodal, že zahraniční kupujúci chcú čerstvý vzduch a otvorený priestor na únik pred ďalšou vlnou pandémie. „Keď sa povolí cestovanie, myslím si, že nás čakajú tri pekelné mesiace.“

 

Nedávno predal byt v pobrežnom mestečku Cascais západne od Lisabonu za 3,5 milióna eur Juhoafričanovi, ktorý mesto nikdy nenavštívil.

 

Podobne je to v USA

 

Takáto situácia nie je len v Európe. V Spojených štátoch dosiahol vlani počet predajov hotových domov najvyššiu úroveň od roku 2006, uvádza Národná asociácia realitných kancelárií. Ceny domov vzrástli v roku 2020 o deväť percent a naďalej rástli, pričom stredná hodnota ceny domu v marci dosiahla historické maximum 329 100 dolárov.

 

Napríklad realitná kancelária Ellen Coleman dostala 76 hotovostných ponúk na kúpu nehnuteľnosti s hodnotou 275-tisíc dolárov na predmestí Washingtonu do troch dní od zverejnenia. Dom so štyrmi spálňami a rozlohou 1 670 metrov štvorcových sa predal za 460-tisíc dolárov, čo je o 70 percent viac ako pôvodná požadovaná cena.

 

Dostupnejšie pôžičky

 

Najdôležitejšou hnacou silou cien nehnuteľností boli predovšetkým nízke úrokové sadzby, najmä v Spojených štátoch a Európe, ktoré spôsobujú, že pôžičky na bývanie sú dostupnejšie. Podľa oficiálnych štatistík dosiahli hypotekárne úroky v 19 krajinách, ktoré používajú euro, v marci v priemere iba 1,3 percenta. Aj pri vyššej miere inflácie sa od politikov a ekonómov očakáva, že budú udržiavať nízke úrokové sadzby, aby zabezpečili oživenie ekonomiky.

 

„Hypotekárne úrokové sadzby zostanú štrukturálne nízke a budú podporovať rast trhu v nasledujúcich niekoľkých rokoch,“ uviedol Adam Challis, výkonný riaditeľ pre výskum a stratégiu medzinárodnej realitnej poradenskej spoločnosti Jones Lang LaSalle.

 

Inými slovami, nedá sa očakávať, že sa trh s realitami v najbližšej dobe zrúti a bublina praskne.

Zdroj: trend.sk (25.05.2021)


Späť na výpis

zarabajte.png

 

 

predaj.png

 

 

hladame.png

 

 

ocenovanie.png

 

 

aplikacia.png

 

 

kariera.png

Referencie klientov

Štefan K., ... (obhliadka 1-izb. byt Prostejovská, Prešov)

25.03.2024 - Mgr. Andrea Straková
„Super :-).“ 

Lucia V., Prešov (obhliadka 2-izb. byt Októbrová, Prešov)

22.03.2024 - Mgr. Andrea Straková
„Spokojnosť.“

Juliana Č., Prešov (prenájom 2-izb. byt A. Prídavka, Prešov)

19.03.2024 - Mgr. Andrea Straková
„Realitná kancelária je na profesionálnej úrovni. Pani realitná maklérka pôsobila...

Štefan Č., Prešov (prenájom komerčný priestor Pod Kamennou baňou, Prešov)

12.03.2024 - Mgr. Andrea Straková
„Pani Straková má profesionálny prístup k svojej práci. Veľmi dobre sa s ňou spolupracovalo. Na veľmi...

Ivana B., ... (obhliadka 3-izb. byt Pavlovičovo nám., Prešov)

07.03.2024 - Mgr. Andrea Straková
„Príjemná a profesionálna komunikácia, úplnosť informácií, rýchla reakcia.“

Všetky referencie