Vyhľadať nehnuteľnosť

Typ inzerátu
Potvrdiť výber
Nehnuteľnosti
Potvrdiť výber
Počet izieb
Potvrdiť výber
Lokalita
Potvrdiť výber

Ľuďom nezáleží na energetickej úspore domu, tvrdia odborníci. Dôležité je, aby bol lacný

12.08.2021 Počet zobrazení: 524


Len dve percentá respondentov prieskumu uviedli, že chcú nadštandard, teda veľmi úsporný ekologický dom

 

Ľudia si nezakladajú na tom, či bude ich dom energeticky úsporný, alebo či bude spĺňať ekologické normy. Dôležité pre nich je, aby boli náklady na stavbu čo najnižšie. Vyplýva to zo skúseností odborníkov z radov projektantov a architektov. V júnovom prieskume Združenia výrobcov murovacích materiálov (ZVMM) a Slovenskej komory stavebných inžinierov (SKSI) na vzorke 284 odborníkov to potvrdilo až 77 percent z nich.

 

„Ľudia chcú predovšetkým bývať, veľmi nehľadia na to, aké podmienky má dom spĺňať, či na jeho funkčnosť. Prvoradá je peňaženka," poznamenal Martin Mihál zo ZVMM.

 

Zhruba pätina odborníkov sa vyjadrila, že ľuďom naozaj záleží na kvalitnej stavbe v energetickej triede A0, ktorá reálne spĺňa prevádzkové náklady. Len dve percentá respondentov uviedli, že ľudia chcú nadštandard, teda veľmi úsporný ekologický dom, ktorý bude prekračovať požiadavky na energetickú triedu A0.

 

Odborníci sa tiež domnievajú, že mnoho stavebníkov má slabé povedomie o súčasnej legislatíve platnej od januára, teda o povinnosti stavať domy v energetickej triede A0. Skoro štvrtina architektov a projektantov odhaduje, že o platnej legislatíve vie menej než 40 percent stavebníkov, takisto štvrtina odhaduje, že o nej vie zhruba polovica. „Štát by mal viac informovať o dôležitosti energetickej úspornosti, a tiež o potrebe prihliadať na ekológiu," myslí si Mihál.

 

V súvislosti so zmenou povinnosti stavať domy v energetickej triede A0 namiesto A1 odborníci v prieskume tvrdia, že ľudia pocítili aj rast nákladov na stavbu domu. Tretina odhaduje percentuálne zvýšenie ceny rodinného domu o 15 až 20 percent. Ďalšia štvrtina hovorí o ešte väčšom náraste – prevyšujúcom 20 percent.

 

Aj preto odborníci zdôraznili, že požiadavky na energetickú hospodárnosť budov by sa už v žiadnom prípade nemali sprísňovať. Proti sprísňovaniu je 59 percent odborníkov. Ďalších 38 percent projektantov a architektov si myslí, že ak by sa aj tieto nároky mali ešte sprísniť, bude to chcieť kompenzáciu vo forme štátnej dotácie.

 

Zdroj: trend.sk (27.07.2021)


Späť na výpis

zarabajte.png

 

 

predaj.png

 

 

hladame.png

 

 

ocenovanie.png

 

 

aplikacia.png

 

 

kariera.png

Referencie klientov

Lukáš Th., Poprad (obhliadka 2-izb. byt Slovenská, Prešov)

19.09.2023 - Mgr. Radovan Krajňák, RSc.
„Obhliadka prebehla podľa predstáv.“

Zuzana N., ... (prenájom 2-izb. byt Slovenská, Prešov)

19.09.2023 - MVDr. Dagmar Udičová, RSc.
„Veľmi dobrá realitná kancelária.“  

Matúš F., ... (obhliadka komerčného objektu, Sabinov)

19.09.2023 - Ing. Pavol Bartko
„Super.“

Václav Ř., Sabinov (predaj 2-izb. byt 17. novembra, Sabinov)

14.09.2023 - Ing. Pavol Bartko
„Nemám žiadne tipy na skvalitnenie služieb. Pohotová, ústretová realitná kancelária.“

Marek K., Prešov (prenájom 3-izb. byt Októbrova, Prešov) „

23.08.2023 - MVDr. Dagmar Udičová, RSc.
„Mám dvakrát výbornú skúsenosť...“

Všetky referencie