Vyhľadať nehnuteľnosť

Typ inzerátu
Potvrdiť výber
Nehnuteľnosti
Potvrdiť výber
Počet izieb
Potvrdiť výber
Lokalita
Potvrdiť výber

Máte hypotéku? Zistite, či a ako si môžete odrátať z daní úroky

06.02.2019 Počet zobrazení: 182


Mladí ľudia, ktorí si vlani zobrali zvýhodnenú hypotéku, už nemajú nárok na zníženie úroku, ale namiesto toho si môžu uplatniť daňový bonus na zaplatené úroky. Prvýkrát tak môžu urobiť pri podávaní daňového priznania k dani z príjmov za rok 2018 alebo v ročnom zúčtovaní daní.

 

Kto chce získať daňový bonus na zaplatené úroky, musí spĺňať dve základné podmienky. Ku dňu podania žiadosti o úver musí mať minimálne 18 a maximálne 35 rokov a jeho príjem nesmie byť vyšší ako 1,3-násobok priemernej mzdy. V prípade, že o úver žiada dvojica, ich spoločný príjem nesmie byť vyšší ako 2,6-násobok priemernej mzdy.

 

Vo forme daňového bonusu si možno z daní odpočítať polovicu zaplatených úrokov z hypotéky najviac zo sumy 50-tisíc eur. Ročne si takto možno znížiť daň maximálne o 400 eur. Bonus si možno odpočítať počas piatich po sebe nasledujúcich rokov.

 

V prvom roku si možno uplatniť len pomernú časť maximálneho bonusu podľa toho, v ktorom mesiaci si daný človek zobral hypotéku. Ak si napríklad niekto zobral hypotéku v júli, môže si uplatniť len bonus za šesť mesiacov v maximálnej výške 200 eur.

 

O daňový bonus sa znižuje priamo daň. V prípade, že je vypočítaná daň nižšia ako suma bonusu, na ktorý má daňovník nárok, nielenže nebude platiť žiadnu daň, ale daňový úrad mu doplatí rozdiel. Napríklad, ak by mal niekto nárok na daňový bonus vo výške 400 eur a jeho daň pred odpočítaním tohto bonusu by bola 150 eur, dostane od štátu 250 eur.

 

Banka má na vydanie potvrdenia 30 dní

 

Na získanie daňového bonusu je potrebné doložiť potvrdenie z banky na účely uplatnenia daňového bonusu na zaplatené úroky. Banka je povinná klientovi na požiadanie takéto potvrdenie vystaviť do 30 dní od podania žiadosti. Okrem výšky zaplatených úrokov je v tomto potvrdení uvedený aj deň, od ktorého sa úver začína úročiť. Na základe týchto údajov je možné vypočítať sumu daňového bonusu.

 

Zamestnanec, ktorý okrem zárobku zo závislej činnosti nemá iný príjem, môže namiesto podania daňového priznania požiadať svojho zamestnávateľa do 15. februára o vykonanie ročného zúčtovania daní. Na získanie daňového bonusu musí v takom prípade zamestnanec predložiť zamestnávateľovi potvrdenie z banky.

 

V žiadosti musí zároveň podpísať čestné vyhlásenie, že mu nebol poskytnutý hypotekárny úver na základe zmluvy o hypotekárnom úvere uzatvorenej pred 1. januárom 2018, na ktorý sa uplatňuje štátny príspevok alebo štátny príspevok pre mladých.

 

Potvrdenie z banky musí zamestnanec doručiť zamestnávateľovi najneskôr 15. februára. Ak tak neurobí, musí sám podať daňové priznanie.

 

Daňové priznanie

 

Kto si chce uplatniť daňový bonus v daňovom priznaní, musí k nemu priložiť kópiu potvrdenia z banky. V daňovom priznaní typu A, ktoré podávajú ľudia, ktorí mali len príjem zo zamestnania, musí daňovník v štvrtom oddiele krížikom vyznačiť, že si uplatňuje daňový bonus na zaplatené úroky. Zároveň sem uvedie sumu zaplatených úrokov a za koľko mesiacov si bonus uplatňuje. Samotná suma daňového bonusu sa uvádza do riadku 63.

 

Živnostníci či ľudia, ktorí mali okrem zamestnania aj iný príjem, napríklad z prenájmu, musia podať daňové priznanie typu B. Aj oni uvádzajú údaje na uplatnenie daňového bonusu v štvrtom oddiele. Výšku daňového bonusu potom napíšu do riadku 112.

 

Ľuďom, ktorí budú daňové priznanie vypĺňať elektronicky na stránke Finančnej správy, systém automaticky vypočíta výšku daňového bonusu. V súčasnosti ešte nie sú elektronické formuláre k dispozícii.

 

Zdroj: etrend.sk (31.01.2019)


Späť na výpis

novostavby.png

hladame.png

odmena.png

exkluzivita.png

kariera.png

Referencie klientov

Peter T., Košice (kúpa 3-izb.bytu Lomnická, Prešov)

15.07.2019 - Ing. Anton Fabík
„Profesionálna práca, milí ľudia, všetko prebehlo k maximálnej spokojnosti.“

Viera Š., Prešov (prenájom komerčného priestoru Floriánova, Prešov)

09.07.2019 - MVDr. Dagmar Udičová, RSc.
„Skvelá práca.“

Ján M., Prešov (obhliadka pozemku, Fintice)

01.07.2019 - Mgr. Ľuboš Chudík
„Hodnotím ako zlatý štandard. Dostal som všetky informácie, ktoré boli dostupné, ak niečo...

Natália K., Stropkov (kúpa pozemku Lúčka)

01.07.2019 - Mgr. Ľuboš Chudík
„Všetko v poriadku, ochota všetko vysvetlené, rýchlosť a o profesionálnosti makléra nemožno...

Jozef M., Lúčka (predaj pozemku Lúčka)

01.07.2019 - Mgr. Ľuboš Chudík
„Veľmi odporúčam, vysoká úroveň p. Chudíka. Profesionálne rýchle jednanie“

Všetky referencie