Mezonet a bývanie v ňom. Je to naozaj taký luxus?
Bývanie v mezonetovom byte je pre mnohé páry či rodiny s deťmi, tlačiace sa v trojizbovom byte, ako sen. Na jednej strane veľa priestoru, neobmedzené možnosti na vytvorenie úložného priestoru, na druhej strane náročnejšia a drahšia údržba. Je pre vás mezonet ten pravý?
Elegancia a šarm
Slovo mezonet pochádza z francúzskeho slova maisonette, čo znamená domček. V skutočnosti sa však jedná o veľký, viacpodlažný byt umiestnený v klasickom bytovom dome.
Mezontový byt je teda akousi náhradou rodinného domu. Obvykle vzniká prepojením dvoch nad sebou sa nachádzajúcich bytových jednotiek, čím vznikne originálny priestranný byt s poschodím. Ozdobou môže byť práve schodisko, spájajúce prízemie a horné miestnosti, najmä ak si na ňom a na jeho úprave dáte ako majiteľ záležať.
Veľkou výhodou takýchto bytov je oddelenie súkromných priestorov - spálne či detskej izby, od priestorov, ktoré sú určené pre hostí. Najčastejšie sú riešené tak, že domáci ponechajú spodné priestory na kuchyňu, obývaciu izbu a jedáleň, kým poschodie využívajú pre svoje potreby.
Veľmi zaujímavým prvkom môže byť tzv. galéria, kedy vrchné podlažie nie je položené na celej úrovni prvého podlažia. Opticky otvára priestor a prirodzene prepája spoločenskú a súkromnú časť. Mezonet zároveň pôsobí vzdušne, elegantne a neuveriteľne fotogenicky. Vďaka dvom oddeleným podlažiam sa nebudete cítiť stiesnene a ani nestratíte pocit vlastného priestoru a súkromia.
Ak patríte medzi milovníkov kreatívneho a nekonvenčného bývania, poskytne vám ideálne priestory na splnenie vašich predstáv. Snívate o zimnej záhradke? Ateliéri na maľovanie? Súkromnej knižnici? Kancelárii na home-office? Horné podlažie vášho bytu je vám k dispozícii.
Náročné vykurovanie i nevyhnutná klimatizácia
Aby sme ale nehovorili iba o pozitívach, medzi nevýhody tohto typu bývania určite patrí jeho údržba. Keďže pri vykurovaní horúci vzduch stúpa hore, môže sa stať, že kým v obývačke a kuchyni vám bude chladno, v izbách určených na spanie vás prekvapí horúčava. Regulácia vykurovania je neraz náročná a horúci vzduch v spálni si bude vyžadovať pravidelné vetranie, čo znamená zbytočný únik energie. Mezonetový byt si preto vyžaduje dokonalé vykurovacie riešenie, čo zvyšuje náklady na bývanie v ňom.
Veľkým trendom je riešenie bytu v rámci najvyššieho podlažia spolu s podkrovným priestorom, kedy sa pohodlie vo veľkom priestore spája aj s idylickým výhľadom na okolie domu. Aj tu však treba byť opatrný. V letných mesiacoch sa totiž byty nezaobídu bez klimatizácie, inak sa počas najhorúcejších mesiacov stanú neobývateľné. To znamená ďalšiu, nie najlacnejšiu investíciu, ktorá naviac nie je ideálna, ak máte malé deti.
Nevhodné bývanie pre starších ľudí
Kým mladé páry budú z mezonetového bytu nadšené, pre starších ľudí môže byť takéto bývanie veľmi nevhodné. Dennodenné chodenie po schodoch, najmä ak žijú sami a nemôžu sa spoľahnúť na pomoc detí, sa môže pre dôchodcov stať veľkou príťažou. Situácia je o to nepríjemnejšia, ak je schodisko strmé, alebo nie je vybavené zábradlím.
Mezonetové byty sú v zahraničí veľmi populárne, postupne však prenikajú aj k nám. V našich podmienkach je to zatiaľ skôr luxus ako klasické bývanie, no stále viac a viac ľudí siaha po takomto riešení svojho domova najmä vo veľkých mestách, ktoré takéto možnosti ponúkajú. V Bratislave takéto bývanie nájdete napríklad aj v projekte Rezidencia Na Kolibe.
Či už sa rozhodnete premeniť ho na svoj vysnívaný domov alebo pre vás bude len zaujímavou investíciou, jeho kúpu určite neoľutujete.
Zdroj : etrend.sk (02.03.2018)