Vyhľadať nehnuteľnosť

Typ inzerátu
Potvrdiť výber
Nehnuteľnosti
Potvrdiť výber
Počet izieb
Potvrdiť výber
Lokalita
Potvrdiť výber

Rast úverov obyvateľstvu začína mať trhlinky

02.07.2019 Počet zobrazení: 500


Opatrenia NBS aj postupné nasycovanie trhu spomalia rast v retailovom úverovaní.

 

Úverovanie obyvateľstva dosiahlo na Slovensku v minulom roku jeden zo svojich vrcholov. Hoci banky rozprúdili medzi ľudí 3,4 miliardy retailových úverov, čo bola podobne vysoká suma ako rok predtým, predsa len to bolo o čosi iné než pred rokom.

 

Objem úverov už nerástol tak rýchlo ako predvlani, rast sa zmiernil na 10,3 percenta. Aspoň o relatívne miernejšie napredovanie sa svojimi opatreniami postarala najmä Národná banka Slovenska (NBS). Už dlho varuje, že Slováci sa zadlžujú nadmerne a úvery treba korigovať. Vlaňajší rast bol už siedmy rok za sebou najrýchlejší v Európskej únii s náskokom dvoch percentných bodov oproti druhej najrýchlejšie sa úverujúcej krajine Litve.

 

Rôzna rýchlosť

 

NBS potrebovala umierniť rast úverov a ohlásila novú sériu sprísňovania pri posudzovaní bonity klientov. Od júla sa postupne začal zavádzať limit na pomer dlhu k ročným príjmom aj obmedzovanie veľkých hypoték. Aj keď najprv začali obmedzenia zhruba len kopírovať zvyklosti na trhu a až postupne sa reálne sprísňujú (zavádzali sa kvartálne, v tomto roku príde zmena až po polroku), ľudia cítili potrebu „predzásobiť sa“ za starých podmienok.

 

Preto banky dva mesiace pred letnými prázdninami zažívali podobnú situáciu ako v roku 2016, keď sa uvoľnili podmienky refinancovania, nestíhali spracúvať žiadosti a úverári chodili do práce v niektorých bankách aj cez víkendy. Podľa NBS v druhom kvartáli tohto roka išli na 75 percent výkonu rovnakého obdobia refinančného roku 2016.

 

Nové úvery obyvateľstvu 1/2
(mil. eur)

 

nove-uvery-obyvatelstvu-1-.gif

Pozn: Prima banka v prehľade chýba, nedodala údaje
PRAMEŇ: TREND Analyses

 

 

Ešte vlani v lete banky úverovali na vysoké obrátky, lebo sa čerpali úvery dohodnuté skôr. No potom prišlo postupne spomalenie a najmä december bol už oveľa slabší než v predchádzajúcom roku. Bol dokonca slabší než pred dvomi rokmi.

 

Situácia na trhu sa postupne mení. Banky síce naďalej vykazujú silné objemy nových úverov, ktoré by naznačovali, že nohu na úverovom plyne majú stále silno pritisnutú k zemi. Ale korekcia o nanovo prerokované zmluvy v tej-ktorej inštitúcii už ukazuje, že nového biznisu naozaj môže byť tento rok menej.

 

Dôležité reality

 

Tak či tak dopyt Slovákov po úveroch je zatiaľ silný, aj keď banky musia byť z kvartálu na kvartál čoraz prísnejšie pri posudzovaní ich schopnosti úvery splácať. Je to tak vďaka tomu, že úvery sú najlacnejšie v histórii a najmä tie na bývanie sú jedny z najlacnejších aj v Európe. Dopyt tlačí nahor aj pokračujúci rast cien nehnuteľností a umožňuje ho aj čoraz lepšia situácia na trhu práce.

 

Vlani banky zvýšili objem úverov na bývanie o 2,9 miliardy eur, čo znamenalo nárast o 11,4 percenta. NBS v analýze finančného sektora za vlaňajšok podotýka, že sa už začína prejavovať vplyv zhoršujúcej sa demografie a nasycovanie úverového trhu.

 

Tých, ktorí si chcú zobrať nové úvery, je menej. Práve demografia by mala byť v nasledujúcich rokoch kľúčovým faktorom, ktorý bude úverovanie ovplyvňovať. A prispeje tak prirodzene k oveľa miernejšiemu rastu úverov, ktorý sa podľa odhadov najväčšej Slovenskej sporiteľne môže skĺznuť najbližšie roky len na polovicu.

 

Za zenitom

 

Na rozdiel od hypoték, ktoré sa stále viezli na rastovej vlne, oveľa zaujímavejšia bola situácia na trhu spotrebných úverov. Tých sa obmedzenia NBS dotkli výraznejšie. Aj objem spotrebných úverov síce podrástol, no výrazne menej. Tempo rastu sa počas roka znížilo z 11,8 percenta v závere predvlaňajška len na šesť percent. Ako zhŕňa NBS, ročný prírastok spotrebných úverov sa už od roku 2014 udržiaval stabilne okolo hodnoty 550 miliónov eur, no vlani sa znížil na 305 miliónov eur.

 

Stavy retailových úverov 2/2
(mld. eur)

 

stavy-retailovych-uverov-2-.gif

PRAMEŇ: TREND Analyses

 

 

To bolo dosť mimo očakávaní. Prorastovo totiž malo zapôsobiť začlenenie nebankovej spoločnosti Consumer Finance Holding do VÚB. No ako NBS konštatuje, namiesto nárastu celková nová produkcia sektora zaostávala za predvlaňajšou v objeme poskytnutých aj čerpaných spotrebných úverov. A to plošne, v celom sektore. Priemerné sadzby spo-trebných úverov klesli na historické minimum 8,2 percenta, no i tak patrili medzi najdrahšie v eurozóne.

 

Vypadnutý objem spotrebných úverov si ľudia v bankách podľa NBS nekompenzovali inými bankovými produktmi. O tom, ako vyzerá trh peer-to-peer pôžičiek, regulátor neposkytuje prehľad, tento trh nijako nereguluje. Prehľad má akurát o nebankovom trhu spotrebných úverov, ktorého podiel na celkovom spotrebnom financovaní aj pre preskupenie CFH do VÚB klesol na pätnásť percent. (NBS v tomto čísle zohľadňuje aj lízing áut pre spotrebiteľov.)

 

Ako išlo

 

Ak v predchádzajúcich rokoch všetky banky na Slovensku rástli v takej miere, ako dokázali, a rastom sa predbiehali, vlaňajšok zanechal v sektore inú stopu. Urobila ju najväčšia Slovenská sporiteľňa, ktorá na rozdiel od konkurentov v úverovaní obyvateľstva výrazne poľavila.

 

Aspoň v raste úverov na bývanie, ktoré objemovo tvoria gro úverov. Už sa rastom ani náhodou nepodobala na VÚB, ktorá tlačila na plyn, v stave úverov na bývanie podrástla len o tri percentá. Jej obvykle hlavný konkurent VÚB o trinásť.

 

Sporiteľňa výrazne zvoľnila aj v spotrebnom úverovaní, objem úverov tohto druhu medziročne dokonca poklesol. Pri ponuke, ktorá je na bankovom trhu veľmi podobná, za takýmto rozdielom treba hľadať aj strategické rozhodnutie. Rast úverov na Slovensku je nadmerný. Na opatrnosť banky vyzýva regulátor už dlho. Na druhej strane, výrazné spomalenie v sporiteľni neznamená, že by sa úverom nevenovala a nové neposkytovala. Práve naopak, produkciu má podobnú, akurát to značí, že sa orientovala dovnútra, na refinancovanie alebo aj konsolidáciu.

 

Na rozdiel od sporiteľne v retaile druhá najväčšia VÚB rástla v úverovaní obyvateľstva výraznejšie než rok predtým. Naďalej silno úverovala, posun nahor na retailovom trhu jej zabezpečilo aj včlenenie Consumer Finance Holdingu do štruktúry banky.

 

Prejavilo sa to najmä v spotrebných úveroch, kde takmer celý jej rast možno vysvetliť touto fúziou. V hypotékach banka rástla najviac na trhu, objem tohto portfólia však nezvýšila tak výrazne ako predvlani. Už na prípade týchto bánk vidno, že saturácia trhu, o ktorej hovorí regulátor, na Slovensku pomaly prichádza.

 

Za dvojkou

 

Najväčší rast v retailových úveroch po VÚB zaznamenala Tatra banka, a to najmä vďaka svojmu biznisu na trhu úverov na bývanie, kde pokračovala podobne agresívne ako rok predtým. Objem týchto úverov zvýšila viac než sporiteľňa. Hoci vlani to nebolo také ťažké. Spolu s hypotékami sa Tatra banka viezla nahor aj v spotrebnom úverovaní, kde po VÚB s mimoriadnym vplyvom podrástla najviac.

 

Štvrtý najmohutnejší rast úverov obyvateľstvu vlani zaznamenala Prima banka, najmä v úveroch na bývanie. Konkurentom z podielov odhrýzala najmä vďaka tomu, že udržiava atraktívne úrokové sadzby a procesne má dobre zvládnuté poskytovanie refinančných hypoték.

 

Vďaka tomu dokázala na trhu rásť tak silno, že vlani absolútnym rastom významne predbehla aj ČSOB. V retailovom úverovaní tak je Prima banka (po fúzii so Sberbank v roku 2017) čoraz silnejšou trhovou päťkou.

 

V úverovaní rýchlejšie tempo oproti predchádzajúcemu roku nahodila aj Poštová banka. Jej prírastok úverov obyvateľstvu bol však len na úrovni tretiny toho, čo dokázala urobiť najbližšia konkurentka Prima banka. Ale v spotrebnom úverovaní bola stále významným hráčom. Odhliadnuc od sporiteľne, ktorá vlani vypustila paru, a VÚB, ktorá rástla aj anorganicky, bola po Tatra banke druhým najviac rastúcim domom na tomto trhu.

 

Zdroj: etrend.sk (25.06.2019)


Späť na výpis

zarabajte.png

 

 

predaj.png

 

 

hladame.png

 

 

ocenovanie.png

 

 

aplikacia.png

 

 

kariera.png

Referencie klientov

Alena K., (predaj rodinného domu Jakubovany)

29.06.2021 - Mgr. Radovan Krajňák, RSc.
"Chceli by sme sa poďakovať pánovi Krajňákovi za predaj domu v Jakubovanoch, za jeho profesionalitu, ochotu, ústretovosť...

Jozef P., (obhliadka pozemok Medzany)

08.06.2021 - Daniela Hutňanová
„Obhliadka milo prekvapila rýchlou dohodou ohľadom jej termínu a poznatkami maklérky o nehnuteľnosti.“

Eva S., Prešov (predaj pozemku Svinia, okr. Prešov)

03.06.2021 - GARANT REAL
„Výborný dojem a profesionalita. Nemám čo dodať.“

Ing. Andrea B., Prešov (predaj 4-izb. byt, Bajkalská, Prešov)

01.06.2021 - MVDr. Dagmar Udičová, RSc.
„Práca pani Udičovej je vysoko profesionálna, a dôveryhodná, vďaka nej som vedela, že s predajom...

Jaroslav K., Prešov (kúpa 3-izb. byt Prostejovská, Prešov)

04.05.2021 - Daniela Hutňanová
„Dobrá práca. Vedia vysvetliť, poradiť, pomôcť..... Som spokojný.“

Všetky referencie