Vyhľadať nehnuteľnosť

Typ inzerátu
Potvrdiť výber
Nehnuteľnosti
Potvrdiť výber
Počet izieb
Potvrdiť výber
Lokalita
Potvrdiť výber

Situácia na realitnom trhu v Prešove a okolí

19.12.2018 Počet zobrazení: 228


Prednedávnom sme boli oslovení významným realitným serverom reality.sk vyjadriť svoj názor na ponúkané služby, ich kvalitu a rozvoj realitného trhu v Prešove. Na otázky, ako sa vyvíja realitný trh za posledných 20 rokov a ako riešia záujemcovia bývanie, odpovedal Mgr. Radovan Krajňák, RSc., konateľ spoločnosti.

 

 

Ako hodnotíte situáciu na realitnom trhu v Prešove?

 

Po búrlivom roku 2017 a zvyšovaní cien vo viacerých oblastiach realitného trhu nastala po opakovanom sprísnení podmienok na hypotekárnom trhu v poslednom období podľa nášho názoru mierna stagnácia, stabilizácia cien, hlavne bytov, ktoré v poslednom období rástli najrýchlejším tempom. 

 

 

Je u vás dostatok ponuky, prípadne čo v nej chýba? Sú vo vašom regióne developeri aktívni a stavajú nové projekty?

 

Vzhľadom na to, že ekonomike sa darí a s tým súvisí úspešné obdobie na realitnom trhu, ponuka je tomu prispôsobená a teda značne obmedzená. Čo sa týka developerských projektov, je rozostavaných viacero rezidenčných projektov, podľa nášho názoru sa to ale zďaleka nedá porovnávať s Bratislavou, prípadne Košicami.

 

 

Ako vnímate zavedenie nových pravidiel na získanie hypotekárnych úverov Národnej banky Slovenska od 1. júla 2018 – ako sa to odrazilo na správaní realitného trhu?

 

Obmedzenia na hypotekárnych úveroch určite zmenili správanie klientov, pred avizovaným obmedzením sa každý snažil vyčerpať úvery na maximum a za pôvodných (čo najlepších) podmienok. Po sprísnení kritérií tento záujem mierne ochladol. 

 

 

Pokračuje v Prešove trend sťahovania sa do satelitov na okraji mesta?

 

Tak ako v prípade situácie na trhu pred krízovým obdobím v roku 2007, aj v týchto časoch je situácia na trhu s nehnuteľnosťami priaznivá pre predávajúcich, a teda ceny nehnuteľností (hlavne bytov) rástli. Na základe toho nastáva rozmýšľanie ľudí o sťahovaní sa do satelitov.

 

 

Máte aktuálne v ponuke vašej realitnej kancelárie nejakú „nezvyčajnú“ nehnuteľnosť?  

 

V tejto chvíli je úspešne realizovaný predaj pozemku priamo v centre mesta Prešov, zároveň ponúkame bývalý nevyužívaný objekt kúpeľov v Kvetnici pri Poprade. V minulosti sme mali v ponuke kaštieľ na juhovýchode Slovenska.

 

 

Keď sa ľudia rozhodujú pre spoluprácu s realitnou kanceláriou, na čo by sa mali zamerať?

 

V prípade, že sa ľudia rozhodnú predávať svoju nehnuteľnosť prostredníctvom realitnej kancelárie mali by sa zamerať na históriu RK, kvalitu poskytovaných služieb, počet sprostredkovaných obchodov, a v neposlednom rade na názory spokojných klientov, čiže referencie. Ľudia by si mali uvedomiť, že výberom správnej realitnej kancelárie dokážu ušetriť nielen čas, ale aj nemalé finančné prostriedky, pretože dobrá realitná kancelária im dokáže predať ich nehnuteľnosť za čo najvyššiu možnú cenu. Medzi zaujímavosti patrí aj naša skúsenosť s niektorými klientmi, ktorí sa pre našu realitnú kanceláriu rozhodli na základe obratu našej kancelárie, pretože nechceli zveriť svoju nehnuteľností na neskúsené, prípadne začínajúce realitné kancelárie. 

 

 

Čo zabezpečujete pre svojich klientov, aké služby môže klient od vás očakávať?

 

Našim klientom zabezpečujeme servis tzv. od A po Z. To znamená od úvodného stretnutia, cez nábor nehnuteľností, spracovanie ponuky, prezentáciu prostredníctvom profesionálnych fotografov, zabezpečenie obhliadok nehnuteľností, zabezpečenie znalca, geodeta, finančného poradcu, právny servis, úschovy peňazí, až po odovzdanie nehnuteľnosti. V prípade, že klient potrebuje zabezpečiť sťahovanie, doplnkové služby, ohľadne daní, administratívy na úradoch, taktiež to vieme zabezpečiť v prospech klienta. Zaujímavou službou, ktorou sa naša kancelária líši od ostatných realitných kancelárií, je právny servis zabezpečený spolupracujúcou advokátskou kanceláriou, ktorá nám zabezpečuje servis priamo v našej kancelárií za účasti právneho zástupcu.

 

 

Ako sa v priebehu rokov zmenili požiadavky vašich klientov? Aké nehnuteľnosti vyhľadávajú vaši klienti najčastejšie?

 

Požiadavky klientov sa zmenili hlavne z pohľadu technologického pokroku a servisu pre klienta. Dnes už je bežné, že klienti vyžadujú nadštandardnú prezentáciu svojej nehnuteľnosti prostredníctvom profesionálnych fotografov, virtuálnych obhliadok, propagácie na sociálnych sieťach atď. Čo sa týka servisu pre klienta, mnoho klientov aj v našich podmienkach očakáva od realitnej kancelárie kompletný servis, za ktorý sú ochotní si zaplatiť, aby ich realitná kancelária vedela odbremeniť ideálne od všetkých činnosti spojených s predajom nehnuteľností. 

 

 

Aké sú najčastejšie chyby pri predaji/kúpe nehnuteľnosti, ktorých sa ľudia dopúšťajú?

 

Ako najväčšiu chybu klientov pri predaji svojich nehnuteľností považujem to, že ľudia nechcú predávať prostredníctvom realitnej kancelárie a považujú za lepšiu cestu predaj svojich nehnuteľností po vlastnej línii. V prípade že si klienti vyberú spoľahlivú realitnú kanceláriu, tá im dokáže zabezpečiť nielen kompletný realitný servis, finančnú a právnu istotu, ale mnohokrát aj vyššiu kúpnu cenu. Počas desaťročnej histórie fungovania našej kancelárie sme v mnohých prípadoch takto zabezpečili klientom viac peňazí, ako pôvodne požadovali. Ako jednu z ďalších chýb pri predaji považujem to, že sa klienti rozhodnú v úvode predávať sami a až následne využijú realitnú kanceláriu. V mnohých prípadoch sa klienti dopustia už v úvode niekoľkých chýb, ktoré je niekedy ťažké naprávať. 

 

 

Čo všetko by mal mať človek ujasnené predtým, ako sa rozhodne pre kúpu nehnuteľnosti?

 

Klient by mal mať jasno v tom, o akú nehnuteľnosť má záujem, prípadne ktoré kritériá sú pre neho veľmi dôležité a ktoré menej dôležité. Ideálne je, ak má klient jasno aj o svojich finančných možnostiach. Zároveň sa neodporúča, aby klient absolvoval neprimerané množstvo obhliadok, pretože potom stráca reálny pohľad o tom, o akú nehnuteľnosť má vlastne záujem. Preto je dôležité najprv si ujasniť kritériá ohľadne nehnuteľnosti a potom sa venovať samotnému hľadaniu, prípadne obhliadkam vybraných nehnuteľností. 


Späť na výpis

novostavby.png

hladame.png

odmena.png

exkluzivita.png

kariera.png

Referencie klientov

Gabriel K., Sabinov (kúpa rekreačná chata, Sabinov)

21.06.2019 - Dávid Lukáč
„Odporúčam. Profesionálny prístup makléra p. Lukáča. Ústretovosť...prajem veľa...

Pavel M., Austrália (kúpa rodinného domu, Hlinné)

12.06.2019 - Mgr. Ľuboš Chudík
"Dobrý deň pan Chudík, Cieľom tohto e-mailu je vyjadrenie vďaky, podnetom ktorého je moje vlastné...

Natália K., Giraltovce (obhliadka pozemok, Lúčka okr. Svidník)

29.05.2019 - Mgr. Ľuboš Chudík
„Komunikácia makléra p. Chudíka bola super, na vysokej úrovni aj ohľadom vedomosti o pozemku a...

Mária F., Prešov (predaj rodinného domu ul. Bažantia, Prešov)

19.05.2019 - Mgr. Lucia Cmarová
„Výborná komunikácia, profesionálne a rýchle jednanie. Služby nad rámec zmluvy. Veľmi...

Simona M., Prešov (obhliadka 2-izb. byt 17. novembra, Prešov)

19.05.2019 - Mgr. Lucia Cmarová
„Obhliadka bola dobrá. Realitná maklérka bola veľmi dobre pripravená, vedela odpovedať na všetky...

Všetky referencie