Slovenská ekokapsula je oficiálne na svete, výroba prvej série je spustená
Vynález, ktorý sa do histórie zapíše minimálne rovnako ako Baničov padák či Jedlíkov elektromotor, už Slovákom nikto nevezme. Očakávaný ekologický minidomček v tvare vajíčka je už pár týždňov na svete a jeho autori pracujú na výrobe ďalších modelov.
Sen o úspešnom zhotovení prvého obývateľného domčeka známeho ako ECOCAPSULE je naplnený. Teraz prichádza na rad ďalší veľký cieľ, ktorým je zvládnutie prvého kola výroby a vybavenie úvodných objednávok. Práve to by mal byť pomyselný krst ohňom a zároveň aj jasný signál výrobcov pre vstup slovenského top vynálezu na medzinárodný trh.
Mobilné mini bývanie v tvare vajíčka
Za príbehom energeticky sebestačného minidomčeka, ktorý ponúka buď šikovné nadčasové bývanie alebo futuristické pracovné priestory, stojí štúdio Nice Architects. Tomu sa podarilo navrhnúť miniatúrny mobilný dom umožňujúci prežiť ľuďom v pohodlí aj na miestach mimo civilizácie. Výhodou smart domu v tvare vajíčka je postačujúca priestrannosť, energetická efektivita či schopnosť prispôsobiť interiér požiadavkám kupujúceho.
Parametre minidomu ECOCAPSULE:
- predajná cena prvých modelov je 79 900 €, v druhej budúcoročnej sérii má klesnúť
- dĺžka kapsuly je 4,67 m x 2,20 m, pričom výška objektu siaha len na úroveň 2,5 m
- vnútorná podlahová plocha dosahuje výmeru 8,2 m2, no interiér je dosť priestranný
- váha celého minidomu vrátane naplnených vodných nádrží dosahuje len 1,65 tony
- energia pre príbytok sa získava 880 W solárnym panelom a 750 W veternou turbínou
Prvé kolo výroby minidomov spustené
Krátko po tom, čo 31. januára predstavili na streche sídla jednej z bratislavských firiem prvý hotový prototyp, sa pristúpilo k spusteniu výroby prvej série. V rámci nej majú zhotoviť až 50 „vajíčok, “ ktoré poputujú k zákazníkom z USA, Japonska, Austrálie a krajín EÚ. Celú sériu chcú vyrobiť a vyexpedovať do konca roka, aby v tom ďalšom zahájili kolo druhé, v ktorom budú kapsuly lacnejšie a zároveň dostupné pre celý globálny trh.
Nápad navrhnúť takýto pokrokový ekologický domček je ďalším dôkazom toho, že šikovní ľudia schopní zmeniť svet na Slovensku nechýbajú. Na záver nám ostáva len zablahoželať autorom a popriať im veľa úspechov so svojim nadčasovým vynálezom, ktorý nemení len vedu, ale aj architektúru a celú oblasť interiérového dizajnu.
Zdroj: topreality.sk (01.03.2018)