Vyhľadať nehnuteľnosť

Typ inzerátu
Potvrdiť výber
Nehnuteľnosti
Potvrdiť výber
Počet izieb
Potvrdiť výber
Lokalita
Potvrdiť výber

Úrokové sadzby hypoték budú naďalej rásť, očakávajú analytici

04.05.2022 Počet zobrazení: 449


Slovensko čaká v najbližších mesiacoch ďalší rast úrokových sadzieb na hypotekárnych, ale aj ostatných úveroch.

Slovensko čaká v najbližších mesiacoch ďalší rast úrokových sadzieb na hypotekárnych, ale aj ostatných úveroch. Zo súčasných najbežnejších ročných sadzieb hypoték vo výške od jedného do dvoch percent by sa mali úroky zvýšiť približne o percento, očakávajú viacerí analytici oslovení TASR. V ďalšom období nevylučujú ani ďalší rast úrokov. Viaceré banky už sadzby v ostatných týždňoch zvýšili.

"Slovensko čaká ešte niekoľko kôl mierneho zvyšovania sadzieb. Z historického priemerného spreadu voči desaťročným dlhopisom okolo jedného percentuálneho bodu to pri dnešných výnosoch vychádza tak, že by sa sadzba mohla dostať cez 2,5 % a neskôr v budúcnosti aj viac," predpokladajú analytici VÚB Zdeno Štefanides a Michal Lehuta.

Odhadnúť, kedy a kde presne sa nárast úrokov zastaví, je podľa analytika Tatrabanky Borisa Fojtíka v tomto turbulentnom období veľmi zložité. "Miera nárastu však bude pozitívne ovplyvnená/ spomalená silnou konkurenciou na slovenskom trhu. Napriek zvyšovaniu sadzieb budeme mať v rámci regiónu Vyšehradskej štvorky (V4) naďalej výrazne najlacnejšie hypotéky," avizoval. Výrazne vyššie úroky už má napríklad Česko, kde Česká národná banka zvýšila koncom marca základnú úrokovú sadzbu až na päť percent.

Sadzby na Slovensku v súčasnosti zvyšujú rastúce náklady na zabezpečenie financovania hypoték bankami. Tie ovplyvňuje vysoká inflácia aj očakávania investorov, že základné úrokové sadzby zvýši aj Európska centrálna banka (ECB). "Predpokladáme, že materializácia inflačných rizík prinúti ECB zvýšiť kľúčovú úrokovú sadzbu eurozóny, najneskôr na prelome rokov," uviedol analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Ešte pred týmto krokom začne ECB znižovať kvantitatívne uvoľňovanie, to znamená spomaľovať nalievanie peňazí do ekonomiky cez odkupy dlhopisov. O postupnom znižovaní objemov nákupov aktív od druhého štvrťroka už centrálna banka rozhodla.

Analytička 365.bank Jana Glasová očakáva, že ECB bude vzhľadom na vojnu na Ukrajine a z nej vyplývajúce riziko ekonomického spomalenia v eurozóne pristupovať k sprísňovaniu svojej menovej politiky opatrne. Hlavnú úrokovú sadzbu preto zvýši len mierne a pravdepodobne až v druhej polovici roka. "Mierne zvyšovanie sadzby ECB by ale malo pokračovať aj v budúcom roku a nadväzovať naň bude aj zvyšovanie sadzieb na hypotekárnom trhu," myslí si Glasová.

Banky na Slovensku svoje úrokové sadzby postupne zvyšujú. Napríklad od 15. apríla zvyšovala úroky na úveroch na bývanie ČSOB, Tatrabanka pristúpila k zmene k 7. aprílu, 10. apríla zvyšovala sadzby UniCredit Bank a naposledy, od štvrtka (21.4.), zvýšila úroky na hypotékach Slovenská sporiteľňa.

Úvery s trojročnou fixáciou úrokovej sadzby banky v súčasnosti ponúkajú približne od 1,5 do 1,9 % ročne. "Klienti by mali byť pripravení na to, že sadzby môžu postupne rásť na úroveň viac korelujúcu s kľúčovými ekonomickými ukazovateľmi. Preto klientom už dlhodobo odporúčame využiť skôr dlhšie fixácie na hypotékach a zaistiť si, že sa ich mesačné splátky nebudú meniť ani pri prípadných ďalších zmenách úrokov smerom nahor," dodala hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová.

Zdroj: openiazoch.sk (23.04.2022)


Späť na výpis

zarabajte.png

 

 

predaj.png

 

 

hladame.png

 

 

ocenovanie.png

 

 

aplikacia.png

 

 

kariera.png

Referencie klientov

Štefan K., ... (obhliadka 1-izb. byt Prostejovská, Prešov)

25.03.2024 - Mgr. Andrea Straková
„Super :-).“ 

Lucia V., Prešov (obhliadka 2-izb. byt Októbrová, Prešov)

22.03.2024 - Mgr. Andrea Straková
„Spokojnosť.“

Juliana Č., Prešov (prenájom 2-izb. byt A. Prídavka, Prešov)

19.03.2024 - Mgr. Andrea Straková
„Realitná kancelária je na profesionálnej úrovni. Pani realitná maklérka pôsobila...

Štefan Č., Prešov (prenájom komerčný priestor Pod Kamennou baňou, Prešov)

12.03.2024 - Mgr. Andrea Straková
„Pani Straková má profesionálny prístup k svojej práci. Veľmi dobre sa s ňou spolupracovalo. Na veľmi...

Ivana B., ... (obhliadka 3-izb. byt Pavlovičovo nám., Prešov)

07.03.2024 - Mgr. Andrea Straková
„Príjemná a profesionálna komunikácia, úplnosť informácií, rýchla reakcia.“

Všetky referencie