Vyhľadať nehnuteľnosť

Typ inzerátu
Potvrdiť výber
Nehnuteľnosti
Potvrdiť výber
Počet izieb
Potvrdiť výber
Lokalita
Potvrdiť výber

Úrokové sadzby hypoték už pravdepodobne narazili na svoje dno

02.11.2017 Počet zobrazení: 1121


Hypotekárny trh zažíva z pohľadu sadzieb pravdepodobne svoje najlepšie časy. Úroky na hypotékach už dosiahli dno, zhodli sa účastníci odbornej konferencie Fincentrum Bývanie.

 

Hypotekárny trh zažíva z pohľadu sadzieb pravdepodobne svoje najlepšie časy. Úroky na hypotékach už dosiahli dno, zhodli sa účastníci odbornej konferencie Fincentrum Bývanie. Ďalší vývoj sadzieb by preto mal znamenať ich posun smerom nahor.

 

Aktuálny priemerný úrok na hypotékach pri jeden až päťročnej fixácii je podľa štatistík Národnej banky Slovenska 1,73 %. Na trhu sú však i ponuky začínajúce pod jedným percentom.

 

Kým ešte pred pár rokmi patrili slovenské hypotéky medzi najdrahšie v Európe, dnes platí opak. Slovensko totiž predbehlo väčšinu európskych krajín. V eurozóne predstavovala priemerná sadzba v auguste dve percentá, v Nemecku to bolo 1,89 % a v Českej republike 2,04 %.

 

"Už pred rokom sme si kládli otázku, či hypotekárny a realitný trh dokážu ešte ďalej rásť. Dnes môžeme konštatovať, že zažívame najväčší boom v porevolučnej histórii. Aktuálne je rozostavaný rekordný počet viac ako 70.000 bytov," uvádza obchodný riaditeľ Fincentra František Dragúň.

 

Úrokové sadzby pri hypotékach klesajú za posledné roky na Slovensku najrýchlejšie v Európe. "Pre banky sú hypotéky témou číslo jedna a 'bojujeme' medzi sebou aj o posledného klienta,“ vysvetlil dôvody poklesu hlavný ekonóm VÚB banky Zdenko Štefanides.

 

Analytici však dodávajú, že efekt z dobiehania Európy už vyprchal. Rovnako tak priaznivý účinok extrémne uvoľnenej politiky Európskej centrálnej banky, ktorá do európskej ekonomiky tlačí nové peniaze. Sadzby preto začnú pravdepodobne čoskoro rásť. Povzbudí ich k tomu aj očakávané pritvrdzovanie politiky ECB. Tempo rastu by ale nemalo byť nijako dramatické. Peter Hajko, člen predstavenstva Poštovej banky, odhaduje rast sadzieb v budúcom roku na zhruba pol percentuálneho bodu.

 

O utlmenie trhu sa zrejme postará i Národná banka Slovenska. Od marca tohto roka už platia nové pravidlá, ktoré sprísnili posudzovanie bonity klientov a zhoršili dostupnosť hypoték s vyšším podielom LTV (podiel hodnoty nehnuteľnosti financovanej bankou). Viac ako 80 % hypotéky sú tak len ťažko dostupné. No očakáva sa ďalšie sprísňovanie.

 

Spolu s rekordne nízkymi úrokmi a očakávaním tvrdšej regulácie, tak môžu byť súčasné podmienky na trhu, tými, pre dlhé obdobie, najlepšími. Ceny nehnuteľností síce už zaznamenali značný nárast, no podľa analytikov ide stále o udržateľné tempo.

 

Analytik spoločnosti Bencont Investments, Matúš Jančura, uviedol, že realitný trh sa síce v najbližších rokoch pravdepodobne spomalí, no naďalej bude rásť. Z kúpy bytu dnes by to tak urobilo ešte stále dobré rozhodnutie.

 

"Nehrozí nám zrútenie trhu, podobné tomu po roku 2008. Slovenský realitný trh sa vtedy len tvoril, takže nikto nevedel vopred odhadnúť, čo kríza môže spôsobiť," myslí si analytik. Za súčasným rastom cien nehnuteľností je podľa Jančuru dobiehanie stagnácie z rokov 2009 až 2015, rast miezd Slovákov, pokles úrokových sadzieb a makroekonomická situácia spojená s rastom zamestnanosti.

 

Zdroj: openiazoch.zoznam.sk (26.10.2017)


Späť na výpis

zarabajte.png

 

 

predaj.png

 

 

hladame.png

 

 

ocenovanie.png

 

 

aplikacia.png

 

 

kariera.png

Referencie klientov

Olesia Z., ... (prenájom komerčných priestorov Masarykova, Prešov)

05.12.2023 - Ing. Pavol Bartko
„Super, som veľmi spokojná.“

Slavomír B., ... (obhliadka 3,5-izb. byt Štúrova, Prešov)

21.11.2023 - Ing. Pavol Bartko
„Skvelý.“

Gabriela K., ... (obhliadka 2-izb. byt Prostejovská, Prešov)

21.11.2023 - Mgr. Andrea Straková
„Boli sme spokojní.“

Miroslava P., ... (obhliadka 2-izb. byt Prostejovská, Prešov)

13.11.2023 - Mgr. Andrea Straková
„S obhliadkou som bola spokojná.“

Tomáš P., ... (prenájom 2-izb. byt Baštová, Prešov)

10.11.2023 - MVDr. Dagmar Udičová, RSc.
„Všetko bolo v poriadku, nemám žiadne výhrady.“

Všetky referencie