Vyhľadať nehnuteľnosť

Typ inzerátu
Potvrdiť výber
Nehnuteľnosti
Potvrdiť výber
Počet izieb
Potvrdiť výber
Lokalita
Potvrdiť výber

VIETE ČO SA UDIALO NA REALITNOM A FINANČNOM TRHU V ROKU 2019?

14.01.2020 Počet zobrazení: 386


REALITNÝ TRH V ROKU 2019

 

Stavebné sporenie opäť menej atraktívne

newsletter-1.jpg

 

S príchodom roka 2019 produkt stratil znova atraktivitu v očiach mnohých žiadateľov. Okrem zníženia štátnej prémie z 5 % na 2,5 % z ročného vkladu bol stanovený aj príjmový strop pre jej získanie. Po novom sa vyplatí iba sporiteľom, ktorých mesačný príjem nepresahuje 1,3-násobok priemernej mzdy.

 


Realitný barometer prekonal 1700 € za m²

newsletter-2.jpg

Priemerná cena bytov v krajských mestách už v 1. štvrťroku prekonala hranicu 1700 € za m², keď sa vyšplhala na úroveň 1730 € za m². V ďalších kvartáloch sa jej hodnota naďalej zvyšovala. 
 

 

Najvyššia dostupnosť bývania v histórii

Pretrvávajúci rast cien síce na prvý pohľad vyvoláva dojem, že bývanie je menej dostupné, no vďaka rastúcim príjmom a ďalšiemu poklesu úrokov hypoték je to naopak. Kupujúci, ktorých príjem dosahoval v úvodnej polovici roka aspoň úroveň priemernej mzdy, si mohli s pomocou hypotéky dovoliť byt s najväčšou výmerou v histórii samostatného Slovenska. To však platilo v celoštátnom meradle. Napríklad dostupnosť bývania v Bratislave bola jedna z najnižších.
 

 

Štát zaviedol dotácie na pasívne domy

newsletter-3.jpg

 

Aj v roku 2019 sa poskytovalo niekoľko druhov príspevkov pre majiteľov rodinných domov. Novinkou sa stalo zavedenie dotácie na domy s nulovou spotrebou energie. Štátny príspevok vo výške 8000 € sa začal poskytovať v rámci v marci schválenej novely zákona o energetickej hospodárnosti budov. 
 

 

Návrat mladomanželských pôžičiek

S príchodom 2. časti roka vstúpili do platnosti aj mladomanželské pôžičky. Tie sa vrátili na scénu po 30 rokoch, no kvôli istým obmedzeniam pre žiadateľov o ne vôbec nebol záujem. Ešte pred koncom roka 2019 tak poslanci pristúpili k úprave podmienok, po ktorej má byť pôžička od 1. januára o čosi dostupnejšia.
 

 

Nivy Tower sa stala najvyššou budovou

newsletter-4.jpg

 

Rebríček najvyšších budov Slovenska sa mal pôvodne prepísať v roku 2019, čo sa napokon aj podarilo. 125-metrovú Nivy Tower síce ešte čakajú záverečné práce, no veža je už v podstate hotová. Pred niekoľkými týždňami boli predstavení aj prví nájomcovia, ktorým má byť nová najvyššia budova Slovenska už čoskoro sprístupnená.
 

 

Sprísnenie podmienok na hypotekárnom trhu

Sprísňovanie podmienok na trhu s úvermi, ktoré prebiehalo postupne v jednotlivých etapách, vyvrcholilo v polovici roka. Od júla mohli banky poskytovať už len 20 % hypoték s pomerom LTV nad 80 % a len 5 % hypoték pre žiadateľov, ktorých zadlženosť dosahovala viac ako 8-násobok celkových ročných príjmov.
 


HYPOTEKÁRNY THR V ROKU 2019
 

Keďže hypotekárny trh je veľmi dôležitou súčasťou realitného trhu a v minulom roku to na ňom skutočne žilo, je dobré si zhrnúť aspoň to naj, čo sa tam udialo. V predošlom roku sa do hry dostali nové pravidlá, objem schválených úverov dosiahol nečakané sumy a výška úrokových sadzieb znova prepísala rekordy. Popritom sme boli svedkami ďalších zásadných udalostí formujúcich vývoj na trhu. 
 

 

Daňový bonus k hypotéke pre mladých

Začiatok predošlého roka patril návratu témy daňového bonusu k hypotéke pre mladých. Ten totiž 1. januára 2018 nahradil dlhoročne osvedčenú štátnu bonifikáciu, čo znamená, že v roku 2019 si oň žiadatelia mohli požiadať prvýkrát.
 

 

Objem úverov stále výraznejšie neklesal

Do roku 2019 sme vstupovali v sprievode predpovedí veštiacich postupné znižovanie objemu poskytnutých hypoték. Tieto prognózy však vyvrátili už štatistiky za prvé dva mesiace. Počas januára aj februára boli Slovákom schválené hypotéky s objemom viac ako 600 mil. €.
 

 

Titul Hypotéka roka získala opäť SLSP

newsletter-5.png

Pri udeľovaní tohtoročného titulu „Hypotéka roka“ nedošlo k žiadnym prekvapeniam. Cenné prvenstvo si opäť uchmatla SLSP, ktorá je na hypotekárnom trhu stále neporaziteľná. Aj tento rok zvíťazila pred svojím najväčším konkurentom VÚB.
 

 

Sprísnenie podmienok na trhu s úvermi

Udalosťou roka bolo júlové sprísnenie podmienok pri poskytovaní úverov. Od 1. júla sa tak dostupnosť hypoték opäť znížila. Dôvodom bol koniec tzv. 90 % hypoték a celkové zníženie limitu pre poskytovanie 80 až 90 % hypoték o ďalších 5 %. O 5 % sa znížil aj počet hypoték schválených klientom s celkovou zadlženosťou presahujúcou 8-násobok ich ročného príjmu.  
 

 

Priemerná sadzba rekordne klesala

Zlacňovanie úrokov hypoték stále nepovedalo posledné slovo. K zníženiu priemerného úroku vlani dochádzalo opakovane. Kým vo februári dosahoval hodnotu 1,37 %, koncom leta stihol padnúť už na 1,25 %. Koncoročné hypotekárne kampane jeho výšku následne tlačili ešte viac nadol.
 

 

Najnižší úrok na trhu bol pod 0,60 %

newsletter-6.jpg

 

Časy, keď sa prime rate sadzby pohybovali nad 1 %, sú dávno preč. Ku koncu roka bolo totiž možné získať aj hypotéku s úrokom 0,58 %. S touto rekordne nízkou sadzbou prišla Fio banka a len o 0,02 % vyšší úrok ponúkla Prima banka. K znižovaniu úrokov pod 1 % pri vybraných dĺžkach fixácie v priebehu 2. polroka pristúpili aj ďalší poskytovatelia.  


O nič menej zaujímavý nebude ani súčasný rok. Hneď 1. januára vstúpili do platnosti ďalšie obmedzenia hypoték. Už v najbližších týždňoch by na rad mohlo prísť aj ďalšie zlacňovanie úrokov zo strany niektorých bánk. Otáznik visí aj nad možným obratom vo vývoji úrokových sadzieb. Do konca roka tak zrejme máme postarané o viacero zásadných míľnikov.
 

Na záver možno konštatovať, že rok 2019 prebiehal na slovenskom realitnom trhu skôr v pozitívnom duchu. Aj keď niektoré čísla zaznamenali pokles, vo väčšine zo zverejnených štatistík sa objavovali plusové hodnoty. Makléri, investori, kupujúci aj nájomníci tak môžu v nadchádzajúcich mesiacoch ťažiť práve z vývoja v uplynulom roku. V tom novom ich totiž čakajú ďalšie dôležité čísla a míľniky.

 

Zdroj: topreality.sk

 


Späť na výpis

zarabajte.png

 

 

predaj.png

 

 

hladame.png

 

 

ocenovanie.png

 

 

aplikacia.png

 

 

kariera.png

Referencie klientov

Karl S., ... (obhliadka komerčného priestoru, Prešov)

17.08.2020 - Jana Lambourne
„We liked the viewing as there was not a pressurised sales approach.“

Blažena B., Prešov (predaj rodinného domu, Gelnica)

18.08.2020 - MVDr. Dagmar Udičová, RSc.
„Velice spokojení, děkujeme za prodej a...

PhDr. Mária K., ... (obhliadka rodinného domu, Vranov nad Topľou)

07.07.2020 - Jana Lambourne
„Všetko prebiehalo v príjemnej atmosfére, na všetky otázky sme dostali fundované odpovede.“

Alexandra K., Orlov, kúpa záhrady s chatkou, Prešov

01.07.2020 - MVDr. Dagmar Udičová, RSc.
„Profesionálna realitná kancelária. Máte služby na vysokej úrovni.“

Martin S., Prešov (obhliadka pozemku Podhorany)

17.06.2020 - Mgr. Ľuboš Chudík
„Obhliadka a celkové vysvetlenie nejasnosti ohľadom pozemkov na profesionálnej úrovni. Boli sme veľmi...

Všetky referencie