Vyhľadať nehnuteľnosť

Typ inzerátu
Potvrdiť výber
Nehnuteľnosti
Potvrdiť výber
Počet izieb
Potvrdiť výber
Lokalita
Potvrdiť výber

Zmeny v stavebnom sporení v roku 2018?

14.09.2018 Počet zobrazení: 239


Po dlhých 25 rokoch na Slovensku čakajú stavebné sporiteľne zásadné zmeny, ktoré ministerstvo financií avizovalo už dlhšie. Zmeny k stavebnému sporeniu sa dostali do platnosti a štátna prémia na stavebné sporenie by mala byť v roku 2019 účelnejšia, efektívnejšia a mala by byť adresovaná len tým, ktorí ju chcú použiť na stavebné účely.

 

Nižšie vám prinášame najzákladnejší prehľad zmien, ktoré sa dostanú do platnosti od roku 2019, nech sa páči:

 

Štátna prémia iba na stavebné účely

 

Dodnes bolo možné prostriedky zo stavebného sporenia po 6-tich rokoch využiť na čokoľvek – hoci aj na kúpu auta, letnej dovolenky alebo iného spotrebného tovaru. Po 6-tich rokoch už nebolo sporiteľni potrebné zdokladovať účel použitia prostriedkov a preto sa takéto šafárenie so štátnou prémiou ministerstvu financií pravdepodobne nepáčilo. Stavebné sporenie sa vymykalo účelu, na ktorý štát prispieval štátnou prémiou a dotovať niekomu dovolenku, či kúpu auta nedávalo zmysel.

 

Po novom sa štátna prémia bude prideľovať iba tým, ktorí prostriedky stavebného sporenia využijú na stavebné účely a patrične to zdokladujú. Ruší sa teda inštitút tzv. priateľských sporiteľov.

 

Štátna prémia pre deti bez obmedzení 

 

Vláda avizovala, že sa štátna prémia pre deti úplne zamietne. Našťastie svoj zámer na poslednú chvíľu zmenila a deti budú mať v stavebnom sporení pridelenú štátnu prémiu bez obmedzení. Ak teda splnia podmienky na jej pridelenie, tak ju automaticky dostanú. Nebude sa prihliadať ani na príjem rodičov.

 

Razantná zmena sa ale týka plnoletých osôb. Štátna prémia by sa mala vyplácať osobám starším ako 18 rokov len vtedy, ak ich priemerný mesačný príjem za kalendárny rok neprekročí 1,3-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve. (K podpore a limitom príjmovosti vláda pristupuje podobne ako v prípade hypotéky pre mladých.)

 

Na medziúver nie no na stavebný úver áno

 

Doteraz bolo možné čerpať štátnu prémiu aj počas splácania medziúveru, čo logicky znižuje ochotu stavebných sporiteľov počkať si na pridelenie stavebného úveru, ktorý mal viaceré výhody. Po novele sa štátna prémia nebude prideľovať, ak sporiteľ siahne po medziúvere. Dokonca bude musieť už predtým pridelenú prémiu štátu vrátiť.

 

V prípade stavebného úveru sa zmeny nedejú. O stavebný úver je možné požiadať len vtedy, ak sporiteľ nasporí istú časť prostriedkov. Podmienky na jeho získanie sú teda ťažšie ako pri medziúvere a asi aj preto je odmena za vytrvalosť vo forme štátnej prémie v prípade stavebných úverov oprávnene ponechaná.

 

Nie 66,39 € ale rovných 70,00 €

 

Vzorec na výpočet výšky štátnej prémie mal svoje limity. Aj keď boli trhové úrokové sadzby blízke nule, tak výška štátnej prémie nemohla byť nižšia ako 5 % z ročného vkladu sporiteľa a vyššia ako 15 %. To v súčasných podmienkach spôsobilo, že pridelená štátna prémia (5 %) bola niekedy aj 10-násobne vyššia ako trhové úrokové sadzby (0,5 %), čo asi štátu začínalo prekážať.

 

Rezort financií navrhuje znížiť túto minimálnu hranicu na 2,5% z ročného vkladu. To by znamenalo, že na pridelenie plnej štátnej prémie bude potrebné vložiť dvojnásobne viac. Týmto opatrením by napríklad v roku 2018 už nestačilo vložiť „iba“ 1 327,80 € ale až 2 655,6 €, čo by samozrejme bolo pre každú priemerne zarábajúcu osobu naozaj problém.

 

Zároveň sa však upravuje maximálna suma ročnej štátnej prémie z doterajších 66,39 €. Maximálna štátna prémia sa zaokrúhli nahor na 70,00 €. Pôvodné vyjadrenie štátnej prémie bolo v zákone ešte v slovenských korunách (2000, -sk) nové bude už v eurách. Navýšenie maximálnej štátnej prémie je skôr kozmetická zmena, no sporiteľmi samozrejme vítaná.

 

Ak sa 2,5 % limit pretaví do praxe, tak pre získanie plnej štátnej prémie v sume 70 eur budete musieť ročne vložiť až 2 800 €! A to rozhodne odradí nejedného potenciálneho sporiteľa.

 

Krátenie štátnej prémie

 

Ak sporiteľ uzavrie zmluvu až v druhej polovici roka, tak maximálna suma ročnej štátnej prémie pridelenej za daný rok sa zníži na 1/2. Ak ste v boli zvyknutí, že si stavebné sporenie založíte pred koncom roka napríklad v decembri a hneď vložíte vklad, aby vám v januári bola pripísaná štátna prémia, tak v nových podmienkach vám bude pripísaná len jej polovica.

 

Stavebné sporenie ako finančný produkt nie je iba o sporení, ale aj o stavebnom úvere (napríklad za účelom dofinancovania kúpy nehnuteľnosti na hypotéku). Svoje pole pôsobnosti má preto širšie ako klasické vkladové produkty. No a i keď nové zmeny z neho spravia menej výhodný produkt, svoje miesto si na trhu stále nájde.

 

Zdroj: financievpohode.sk (24.05.2018)


Späť na výpis

novostavby.png

hladame.png

odmena.png

exkluzivita.png

kariera.png

Referencie klientov

Gabriel K., Sabinov (kúpa rekreačná chata, Sabinov)

21.06.2019 - Dávid Lukáč
„Odporúčam. Profesionálny prístup makléra p. Lukáča. Ústretovosť...prajem veľa...

Pavel M., Austrália (kúpa rodinného domu, Hlinné)

12.06.2019 - Mgr. Ľuboš Chudík
"Dobrý deň pan Chudík, Cieľom tohto e-mailu je vyjadrenie vďaky, podnetom ktorého je moje vlastné...

Natália K., Giraltovce (obhliadka pozemok, Lúčka okr. Svidník)

29.05.2019 - Mgr. Ľuboš Chudík
„Komunikácia makléra p. Chudíka bola super, na vysokej úrovni aj ohľadom vedomosti o pozemku a...

Mária F., Prešov (predaj rodinného domu ul. Bažantia, Prešov)

19.05.2019 - Mgr. Lucia Cmarová
„Výborná komunikácia, profesionálne a rýchle jednanie. Služby nad rámec zmluvy. Veľmi...

Simona M., Prešov (obhliadka 2-izb. byt 17. novembra, Prešov)

19.05.2019 - Mgr. Lucia Cmarová
„Obhliadka bola dobrá. Realitná maklérka bola veľmi dobre pripravená, vedela odpovedať na všetky...

Všetky referencie